• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sąd przerwał budowę obwodnicy

Sąd przerwał budowę obwodnicy
Foto: TVN24 Foto: Ponownie zainterweniowali ekolodzy

Budowa obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się z ministrem środowiska, który w listopadzie 2006 roku wydał decyzję w tej sprawie. Wstrzymano również budowę obwodnicy Augustowa.

Wyrok sądu dotyczy środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy. Ta ma przebiegać przez chronione obszary Puszczy Knyszyńskiej, która z kolei leży w strefie Natura 2000. O obwodnicę Wasilkowa - podobnie jak poprowadzoną przez dolinę Rospudy obwodnicę Augustowa - Polska toczy spór z Komisją Europejską.

Jan Szyszko, który wydał decyzję o budowie, kierował się w jej podjęciu nadrzędnym interesem społecznym. A ten uwzględniał budowę obwodnicy jako "poprawę stanu bezpieczeństwa lokalnej społeczności". Obecnie ruch tranzytowy odbywa się przez Wasilków.

Względy nie dość społeczne?
WSA przyznał wprawdzie, iż za inwestycją przemawiają względy społeczne, jednak - jak napisano w uzasadnieniu - w zaskarżonej decyzji "nie ma mowy, by analizowano rozwiązania alternatywne" nie naruszające obszarów chronionych.

A to właśnie ekolodzy zaskarżyli rozstrzygnięcie ministra środowiska dotyczące obwodnicy. Według nich przy planowaniu przebiegu drogi nie przeprowadzono dogłębnej analizy skutków inwestycji. Ponadto, jak uważają przedstawiciele organizacji ekologicznych, nie wykazano ważnych względów społecznych, które miałyby przemawiać za budową na obszarach chronionych.

- Nie ma możliwości ominięcia obszarów chronionych, bo droga musiałaby przebiegać w odległości 30 km od obecnego układu komunikacyjnego - argumentował z kolei reprezentujący Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Józef Staniaszek.

Wyrok nie jest prawomocny. Przedstawiciel GDDKiA zapowiedział, że decyzję o ewentualnym odwołaniu podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem sądu.

Budowa obwodnicy Augustowa również stoi
Wstrzymana została również budowa fragmentu obwodnicy Augustowa na północ od Doliny Rospudy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że prace zostaną wstrzymane na okres negocjacji "Okrągłego Stołu". Ma to być spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Infrastruktury, samorządów, organizacji pozarządowych i GDDKiA, poświęcone rozwiązaniu konfliktu w Dolinie Rospudy. Pierwsze posiedzenie odbędzie się w środę w Warszawie

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane