• rozwiń
  • WIG20 2214.36 +1.07%
  • WIG30 2550.54 +1.06%
  • WIG 57264.89 +0.87%
  • sWIG80 11493.78 +0.17%
  • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sąd potwierdza: 300 tys. zł kary dla SKOK

Sąd potwierdza: 300 tys. zł kary dla SKOK
Foto: TVN24 Foto: Kara dla SKOK-ów podtrzymana

Krajowa Spółdzielnia Kas Oszczędnościowo-Kredytowych będzie musiała zapłacić ponad 300 tys. zł kary. To skutek podtrzymania przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzji UOKiK z 2009 r. Sprawa dotyczy wprowadzania konsumentów w błąd.

Konsument, który chce założyć konto lub zaciągnąć kredyt może wybrać między ofertą banków oraz innych instytucji finansowych, takich jak Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Nadzór nad nimi sprawuje Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa zapewniając jednocześnie ich stabilność finansową.

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), w ramach kampanii reklamowej prowadzonej w latach 2008-2009, Krajowa Kasa SKOK mylnie sugerowała, że przepisy zabraniają tym instytucjom inwestowania w instrumenty finansowe obciążone ryzykiem. Tymczasem zarówno Kasa Krajowa SKOK, jak i same SKOK-i mogą inwestować w niektóre przedsięwzięcia, które niosą ze sobą ryzyko.

"W ocenie Prezes Urzędu treści zawarte w materiałach promocyjnych mogły wywołać u przeciętnego konsumenta błędne przekonanie, co do zasad, na jakich ci przedsiębiorcy zarządzają oszczędnościami swoich członków oraz że ich pieniądze będą bezpieczniejsze w kasach, niż w innych instytucjach finansowych. Zdaniem UOKiK działania przedsiębiorcy naruszały prawo konsumentów do rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji" - podał UOKiK w komunikacie.

Będzie odwołanie

Za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów prezes UOKiK nałożyła na Kasę Krajową SKOK w grudniu 2009 r. karę finansową w wysokości ponad 304 tys. zł. Spółka odwołała się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

SOKiK oddalił odwołanie Kasy Krajowej SKOK, podtrzymując tym samym decyzję prezes UOKiK oraz nałożoną karę pieniężną. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji.

Rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski zapowiedział, że apelacja będzie składana. - Aktualnie czekamy na uzasadnienie wyroku, który nie jest prawomocny - powiedział Dunajski.

Dodał, że "kuriozalne" jest uzasadnienie, podane w ustnych motywach przez sędziego. - Stwierdził on, że nie jest prawdą, iż kasy inwestują wyłącznie w bezpieczne papiery wartościowe ponieważ inwestują w obligacje skarbowe państwa polskiego, a zdaniem sądu jest to inwestycja ryzykowna - podkreślił rzecznik.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane