• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Saab do zamknięcia?

Saab do zamknięcia?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Rzecznik GM Chris Preuss: Na oferty kupna Saaba czekamy do końca roku

General Motors na oferty zakupu Saaba czeka do końca roku. Rada Dyrektorów koncernu z Detroit zdecydowała, że jeśli do końca grudnia firma nie otrzyma interesujących ofert przejęcia tej szwedzkiej marki, to Saab zostanie zamknięty. Szwedzkie media spekulują o domniemanych chętnych do kupna.

- Jeśli pojawi się wiarygodna opcja, zostanie ona zrealizowana. Jeśli jednak do końca grudnia dla Saaba nie będzie żadnej wiarygodnej i interesującej propozycji, marka zostanie zamknięta - zapowiedział rzecznik General Motors Chris Preuss.

Z zakupu w ubiegłym tygodniu wycofał się szwedzki producent aut sportowych, Koenigsegg. O możliwości kupna części aktywów Saaba mówił chiński koncern BAIC - ale na razie brak konkretnej oferty.

Szwedzkie media pocieszają się, że chętnych będzie więcej. Oprócz BAIC zainteresowanie mają wyrażać amerykańskie firmy Merbanco i Renco, a także holenderski producent aut sportowych Spyker.

Saab zatrudnia w Szwecji 3400 pracowników. Firma Svenska Aeroplan AktieBolag powstała w roku 1937 jako producent samolotów. Po drugiej wojnie światowej, gdy na rynku lotniczym zapanował kryzys stworzono w niej dział motoryzacyjny - Saab Automobile AB. Marka zyskała światową renomę, stając się synonimem luksusu i niezawodności.

W roku 1969 Saab połączył się ze szwedzką firmą Scania, znaną z samochodów ciężarowych. W 1990 roku połowę udziałów w dziale zajmującym się produkcją samochodów osobowych sprzedano amerykańskiemu koncernowi General Motors. Dziesięć lat później dokupił on resztę akcji, stając się jedynym właścicielem marki Saab.

W obliczu kryzysu GM w lutym 2009 roku zwrócił się do szwedzkiego rządu o pomoc finansową, ale jej nie uzyskał. Wtedy zdecydował o wystawieniu firmy na sprzedaż.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane