• rozwiń

Są jeszcze wolne miejsca w pociągach

Są jeszcze wolne miejsca w pociągach
Foto: TVN24 Foto: Setki pociągów wyjadą na tory w weekend

- Są jeszcze wolne miejsca w pociągach dowożących podróżnych na uroczystości żałobne do Warszawy w sobotę i do Krakowa w niedzielę - informują PKP Intercity i Przewozy Regionalne, które uruchomiły w tych dniach kilkadziesiąt dodatkowych pociągów. W piątek do spółek, które rozszerzają weekendowy rozkład, dołączyły Koleje Mazowieckie.

Jak informuje Intercity, sporo wolnych miejsc jest jeszcze w dwóch pociągach wyjeżdżających w niedzielę z Krakowa po zakończeniu uroczystości pogrzebowych Lecha i Marii Kaczyńskich. Są to składy relacji Zakopane-Gdynia (wyjeżdża z Krakowa o godz. 16.14) i Kraków-Warszawa o godz. 17.14.

Wolne miejsca w Intercity

Pojedyncze wolne miejsca są w pociągach przyjeżdżających w niedzielę do Krakowa z Warszawy o godz. 9.44 i 11.00 - wyjeżdżają ze stolicy odpowiednio o godz. 6.58 i 7.58. Bilety można jeszcze kupić na pociągi Kraków-Warszawa (wyjazd z Krakowa o godz. 18.14) i Zakopane-Warszawa (wyjazd z Krakowa o godz. 19.14).

Więcej miejsc jest w pociągach na sobotę. Można kupić bilety na pociągi do Warszawy z Bielska Białej (przyjazd do stolicy o godz. 8.50, kolejny pociąg o 10.47), Krakowa (przyjazd 8.50, kolejny o 9.53), Zielonej Góry (przyjazd 9.17), Wrocławia (przyjazd 9.49, kolejne o: 10.19, 11.18), Szczecina (przyjazd o 10.52), Kołobrzegu (przyjazd o 10.59), Przemyśla (przyjazd o 11.02), Gdyni (przyjazd o 11.12).

W pociągach wyjeżdżających z Warszawy są wolne miejsca w pociągach jadących do: Krakowa (wyjazd ze stolicy o godz. 6.58, kolejne pociągi wyjeżdżają o: 16.02, 17.03, 19.13, 20.40), Gdyni (wyjazd o 15.35, kolejny o 19.09), Berlina (wyjazd o 16.23), Katowic (wyjazd o 17.13), Poznania (wyjazd o 17.23), Bielska Białej (wyjazd o 19.13).
- Sytuacja się wciąż zmienia, będziemy informować o zmianach na bieżąco - powiedział PAP rzecznik PKP Intercity Paweł Ney.

Kolejowa swoboda

Wolne miejsca na sobotnie i niedzielne pociągi mają także Przewozy Regionalne, aczkolwiek nie posiadają precyzyjnych danych.
- Jesteśmy w innej sytuacji niż PKP Intercity, bo oni sprzedają miejscówki, a u nas można kupić bilet na trasę i dzień. Oznacza to, że jeżeli podróżny kupi bilet na nasz pociąg np. z Warszawy do Krakowa, to może pojechać tego dnia którymkolwiek z naszych pociągów na tej trasie - wyjaśnił rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski.

Dodał, że szczegółowy rozkład Przewozów Regionalnych na sobotę do Warszawy jest znany od piątku rano, a na niedzielę nie są jeszcze zatwierdzone godziny przyjazdów i odjazdów z Krakowa.

- Sprzedaż dopiero ruszyła, więc biletów jest jeszcze dużo. W sumie w sobotę i niedzielę w pociągach, które chcemy uruchomić w związku z uroczystościami żałobnymi będzie 30 tys. miejsc siedzących - powiedział rzecznik.

Tłoczno na torach

W niedzielę specjalny pociąg Kolei Mazowieckich z Warszawy do Krakowa uruchomią także Koleje Mazowieckie.
- W pociągu będzie 900 miejsc siedzących. Bilet w obie strony będzie kosztował 50 zł - poinformowała rzeczniczka przewoźnika Donata Nowakowska.

Pociąg wyjedzie z Warszawy Wschodniej o godz. 9.50 i przyjedzie do Krakowa o godz. 12.55. W drogę powrotną ruszy o godz. 22.42, w Warszawie będzie o godz. 1.50.

Koleje Mazowieckie w związku z uroczystościami żałobnymi, które odbędą się w sobotę w Warszawie, uruchomiły 42 dodatkowe pociągi. Spółka poinformowała, że 17 kwietnia pociągi będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy, natomiast 18 kwietnia według niedzielnego rozkładu jazdy.

Bezpłatne pociągi

Niektóre miasta organizują też bezpłatne pociągi, którymi ich mieszkańcy będą mogli dojechać na uroczystości żałobne. Jeszcze w czwartek o specjalnym składzie poinformowały władze Katowic. W piątek dołączył do nich Płock.

Odjazd pociągu z Płocka odbędzie się 18 kwietnia o godz. 5 rano z dworca PKP w Płocku (ul. Dworcowa 46). Bezpłatne zaproszenia na wyjazd można odbierać osobiście, za okazaniem dowodu osobistego, w piątek od godz. 12 do 20 w Centrum Informacji Turystycznej (CIT), ul. Stary Rynek 8. Zaproszenie będzie upoważniało do bezpłatnego przejazdu jednej osoby pociągiem na trasie Płock-Kraków-Płock.
- Liczba zaproszeń jest ograniczona. Jeśli wszystkie zaproszenia nie zostaną rozdane w piątek, to CIT będzie czynne również w sobotę, 17 kwietnia - poinformował płocki Urząd Miasta.

Informacje na temat zaproszeń dostępne są w CIT pod numerem telefonu: 24 367 19 44. Informację całodobową na temat wyjazdu można uzyskać również pod numerem telefonu 24 367 15 70.

mkg/mtom

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane