• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

S&P: Rosja może uniknąć recesji, ale jej "znaczące" ryzyko istnieje

S&P: Rosja może uniknąć recesji, ale jej "znaczące" ryzyko istnieje
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: Bank Centralny Rosji obniżył swoje prognozy wzrostu gospodarczego z 1 proc. do zera

Rosyjska gospodarka uniknie recesji i odnotuje skromne ożywienie PKB, jeśli rubel przestanie tracić na wartości, a ceny ropy naftowej ustabilizują się na poziomie 90 dolarów za baryłkę - przewiduje agencja ratingowa Standard & Poor's. Szef ratingów w S&P Moritz Kraemer zastrzega jednak, że choć recesja "to nie jest główny" scenariusz dla Rosji, to istnieje jej "znaczące ryzyko".

Analitycy Standard & Poor's twierdzą, że PKB Rosji w przyszłym roku zwiększy się o 0,7 proc., a w kolejnym 2016 roku wzrośnie o 1,4 proc. Ich zdaniem rosyjska gospodarka zmaga się z ciężarem zachodnich sankcji i cenami ropy naftowej. Obywatelom przeszkadza też wysoka inflacja. 

Ważna ropa

Według S&P ceny ropy naftowej w ciągu dwóch lat ustabilizują się na poziomie około 90 dolarów za baryłkę. W ostatnich miesiącach ceny tego surowca spadły z około 115 do 80 dolarów za baryłkę. - Nawet stosunkowo pozytywna prognoza S&P jest za słaba i niezgodna z potencjałem Rosji, bo sprzedaż ropy stale stymuluje wydatki i gospodarkę - uważa Tatiana Łysenko, ekonomistka.

Zdaniem analityków S&P wśród pozytywnych czynników, które może przyczyniać do wzrostu gospodarczego jest zastąpienie importowanych produktów tańszymi i lokalnymi towarami. "To ważne szczególnie przy spadającym kursie rubla, który stracił blisko 40 proc. w stosunku do dolara w tym roku" - oceniają analitycy S&P.

Według agencji inwestycje w duże projekty infrastrukturalne mogą być motorem wzrostu.

- Inwestycje Gazpromu jak budowa gazociągu Siła Syberii [do Chin] przyczyni się w przyszłym roku aż pół procentowego wzrostu PKB – powiedziała Łysenko, dodając, że w toku są również inne projekty infrastrukturalne.

Lampka ostrzegawcza

Światełko ostrzegawcze dla Rosji zapala jednak szef ratingów w S&P Moritz Kraemer. Zastrzega on, że chociaż recesja nie jest "głównym" scenariuszem dla Rosji, to istnieje jej "znaczące ryzyko".

Głównym powodem takiej sytuacji są konsekwencje zachodnich sankcji, w tym odpływ kapitału i kurczące się rezerwy walutowe oraz niższe ceny ropy.

Stagnacja?

W listopadzie Bank Centralny Rosji obniżył swoje prognozy wzrostu gospodarczego na przyszły rok z 1 proc. do zera. Zdaniem ekspertów banku w 2016 roku wzrost PKB wyniesie 0,1 proc. Takie prognozy zostały zawarte w trzyletniej strategii banku. Uwzględnia ona, że zachodnie sankcje wobec Rosji pozostaną w mocy do końca 2017 roku.

Bank podał też prognozy dla bazowych cen ropy Ural. Ma ona średnio kosztować 95 dolarów w 2015 roku i 90 dolarów do końca 2017 roku. Dziś kosztuje ona około 85 dolarów za baryłkę. Zdaniem banku w długiej perspektywie taki trend cenowy może ograniczać wzrost gospodarczy.

Stagnację, bądź recesję prognozują natomiast inne instytucje finansowe. Analitycy Bank of America uważają, że gospodarka Rosji w przyszłym roku skurczy się o 1,5 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane