• rozwiń

S&P podnosi ocenę polskich banków. Do stabilnej

S&P podnosi ocenę polskich banków. Do stabilnej
Foto: TVN 24 Foto: Agencja Standard&Poor's podwyższyła ocenę polskiego systemu bankowego do "stabilnej" z "negatywnej"

Agencja Standard&Poor's podwyższyła ocenę polskiego systemu bankowego do "stabilnej" z "negatywnej". S&P oczekuje, że sektor bankowy będzie korzystał na obecnym przyspieszeniu polskiej gospodarki - poinformowali przedstawiciele S&P na wtorkowej konferencji.

Wśród pozytywnych aspektów sektora bankowego w Polsce Marcin Petrykowski, dyrektor regionalny S&P na Europę Środkową i Wschodnią wymienił m.in. solidną gospodarkę Polski i relatywnie niskie zadłużenie sektora prywatnego.

Sprawny regulator

Dyrektor zwrócił również uwagę na ścisłą kontrolę ze strony regulatora, szczególnie w zakresie dywidend banków oraz wysoką rentowność sektora, który pomimo spadku stóp procentowych wypracował około 15 mld zł zysku netto w minionym roku.

Standard&Poor's negatywnie ocenił w raporcie relatywnie niski polski PKB per capita, oraz strukturę portfela kredytowego samych banków, które posiadają dużą ekspozycję na sektor nieruchomości m.in. poprzez kredyty denominowane w walutach obcych.

Za mało krajowych właścicieli

Agencja zwróciła również uwagę na dużą zależność polskich banków od finansowania zewnętrznego, która wynika ze struktury własnościowej w sektorze, w którym jedynie 37 proc. łącznych aktywów pozostawało na koniec roku pod kontrolą krajowych właścicieli. Analitycy agencji zauważyli jednak, że finansowanie zewnętrzne kierowane przez właścicieli do polskich banków spada.

Zdaniem Franceski Saachi, analityczki S&P, jakość aktywów w polskim sektorze bankowym jest obecnie stabilna, a wraz z poprawą danych gospodarczych może również zacząć się poprawiać. Analityczka widzi ponadto oznaki ożywienia w sektorze nieruchomości, który silnie wpływa na pozycję sektora bankowego.

Agencja spodziewa się, że duże zagraniczne grupy bankowe będą chciały pozostać w Polsce, ze względu na wysoką rentowność i dobre perspektywy naszego rynku. Pierre Gautier, analityk S&P spodziewa się, że rynek mogą opuszczać w najbliższym czasie mniejsi, niszowi gracze.

Saachi oczekuje ponadto dalszej konsolidacji w sektorze w 2014 roku, ponieważ jej zdaniem banki będą chciały walczyć o poprawę marż, które w ostatnim czasie lekko spadły.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane