• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Turcja

S&P ostrzega Turcję: "Niespodziewana erozja"

Foto: PAP/EPA Foto: Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ma kolejny powód do zmartwienia

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingów Turcji na negatywną ze stabilnej. S&P podkreśla, że nadal widzi ryzyko dla gospodarki, która staje się mniej przewidywalna.

Ostatnie duże spadki wartości tureckiej liry i rosnąca inflacja wywołały obawy o stabilność polityczną i gospodarczą. "Wydaje się, że Turcja poniosła niespodziewaną erozję kontroli instytucjonalną" - podkreśliła w oświadczeniu S&P.

Agencja obniżyła też prognozy wzrostu tureckiego PKB i tym i w następnym roku do 2,2 i 3,4 proc.

Analitycy podkreślili, że decyzja S&P jest uzasadniona, biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich tygodni.

Kryzys polityczny

Na przełomie stycznia i lutego doszło do ostrych zawirowań na rynkach finansowych krajów wchodzących. Mocno spadł wówczas kurs tureckiej liry. Bank centralny Turcji zdecydował się na interwencję i radykalną podwyżkę stóp procentowych.

Do słabych notowań Turcji przyczynił się też kryzys polityczny po aferze korupcyjnej. 17 grudnia ub.r. w Turcji wybuchła afera korupcyjna, dotycząca m.in. przetargów w budownictwie. Początkowo zatrzymano ponad 50 osób, w tym synów kilku ministrów. Dochodzenie w sprawie korupcji podkopało zaufanie do rządu i otoczenia premiera.

Erdogan zmuszony był przeprowadzić rekonstrukcję gabinetu, ale odpowiedział też na śledztwo wymianą kadr w wymiarze sprawiedliwości i policji. Usunął ze stanowisk około 6 tys. funkcjonariuszy policji, wymienił prokuratorów, a czystki dotknęły nawet publiczne media i władze w nadzorze bankowym i telekomunikacyjnym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane