• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Rzemieślnik jednak z licencją?

Rzemieślnik jednak z licencją?
Foto: TVN24 Foto: Starsi rzemieślnicy byliby zwolnieni z obowiązku, młodzi - na egzamin

Mimo porażki w niedawnym głosowaniu sejmowym niektórzy posłowie podejmują kolejną próbę wprowadzenia obowiązku uzyskiwania specjalnych certyfikatów przez szewców czy prowadzących budkę z hot-dogami.

Listy zawodów rzemieślniczych, które będzie można wykonywać dopiero po uzyskaniu certyfikatu kwalifikacji miałaby liczyć ponad 50 pozycji.

W maju Senat raz już odrzucił podobną propozycję nowelizacji ustawy o rzemiośle, ale już pojawił się nowy. Złożyli go posłowie z nadzwyczajnej komisji ds. ustaw z programu Solidarne Państwo. Zasiadają w niej wyłącznie członkowie klubów koalicyjnych, bowiem opozycja protestując przeciwko sposobowi jej powołania nie skierowała tam swych przedstawicieli.

Przewidziana w projekcie lista obejmuje m.in. blacharzy, ślusarzy, betoniarzy, stolarzy, kucharzy małej gastronomii, a także fryzjerów. Projekt ustawy zakłada, że aby wykonywać określony zawód trzeba będzie wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami.

Zmiany w prawie według twórców projektu ustawy są konieczne, żeby chronić konsumentów, którzy nie są w stanie zweryfikować, czy osoba wykonująca usługę ma wystarczającą wiedzę i umiejętności zawodowe.

Takie zaostrzone wymogi mają obowiązywać od 1 stycznia 2008 roku. jednak w projekcie przewidziano okres przejściowy dla osób bez kwalifikacji. W tym czasie będą musiały zdobyć odpowiedni dyplom albo podjąć decyzję o zamknięciu warsztatu. Z obowiązku potwierdzania kwalifikacji zawodowych, według projektu ustawy, byłyby zwolnione osoby w wieku powyżej 50 lat, które przez minimum pięć lat pracowały w zawodzie wymienionym na liście.

TR

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane