• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Rzeczpospolita" wróci w ręce państwa?

"Rzeczpospolita" wróci w ręce państwa?
Foto: wikipedia.org Foto: Państwowy udziałowiec twierdzi, że Presspublica przynosi straty

Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA, do którego należy 49 proc. udziałów w Presspublice, spółce wydającej "Rzeczpospolitą", "Życie Warszawy" i "Parkiet", chce rozwiązania tej spółki - pisze Presserwis. Co z tego może wyniknąć? Większościowy udział należący do brytyjskiego funduszu Mecom może wrócić w ręce Skarbu Państwa.

Przedstawiciele PW Rzeczpospolita oraz dwaj członkowie zarządu Presspubliki rekomendowani przez państwowego udziałowca złożyli w piątek do sądu gospodarczego w Warszawie pozew o rozwiązanie spółki wydającej ”Rzeczpospolitą”. We wniosku napisali, że osiągnięcie celu tej spółki stało się niemożliwe oraz zaszły "inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki" - informuje Presserwis.

Dzienniki będą funkcjonować bez zmian

- Powody są głównie biznesowe, bo spółka generuje straty i to co najmniej od kilku lat – mówi Maciej Olender, członek zarządu PW Rzeczpospolita. – Pozew na pewno nie wpłynie na bieżące funkcjonowanie dzienników wydawanych przez Presspublikę – dodaje Olender.

Zdaniem osoby z poprzednich władz Presspubliki, wniosek państwowego udziałowca może być próbą zablokowania ewentualnej sprzedaży udziałów przez fundusz Mecom.

Może też oznaczać próbę odzyskania tytułu "Rzeczpospolita" przez Skarb Państwa. Zgodnie bowiem z umową spółki, w przypadku jej rozwiązania lub likwidacji, tytuł ”Rzeczpospolita” wraca do państwowego udziałowca.

– Za wcześnie jest o tym dywagować – mówi Presserwisowi Olender.
Prezes nie komentuje

Prezes Presspubliki Paweł Bień (z ramienia Mecomu) był zaskoczony informacją o wniosku złożonym przez członków zarządu i PW Rzeczpospolita.

– Trudno mi to w tej chwili komentować – powiedział tylko.

Ministerstwo Skarbu Państwa próbowało w zeszłym roku sprzedać PW Rzeczpospolita, ale prywatyzacja nie doszła do skutku. W ostatniej fazie negocjacji brały udział Platforma Mediowa Point Group i Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, właściciel "Superekspresu". Równocześnie swoje udziały chciał sprzedać Mecom.

W wyniku buntu akcjonariuszy ze stanowiska szefa Mecomu ma odejść od początku 2011 roku weteran branży medialnej - założyciel i szef firmy - David Montgomery. Mecom jest notowany na londyńskiej giełdzie i skupia ponad 300 tytułów prasowych w kilku europejskich krajach. Oprócz 51 proc. udziałów w Presspublice do Mecomu należy wydająca 11 lokalnych gazet spółka Media Regionalne.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane