• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rządowe gwarancje dla irlandzkich banków

Rządowe gwarancje dla irlandzkich banków
Foto: sxc.hu Foto: Pieniądze irlandczyków, którzy ulokowali oszczędności w bankach krajowych, powinny być bezpieczne.

Rząd Irlandii ogłosił we wtorek o objęciu państwowymi gwarancjami całości wkładów w krajowych bankach. To reakcja na rekordowy spadek na lokalnym parkiecie o 12,7 proc. i niebezpieczeństwo krachu bankowego.

Decyzję tę podjęto w reakcji na poniedziałkowy spadek kursów akcji na irlandzkiej giełdzie o rekordowe 12,7 proc. i szerzące się pogłoski o wycofywaniu milionerskich depozytów z banków.

Gwarancje dotyczą sześciu banków o krajowym kapitale: Allied Irish Bank, Bank of Ireland, Anglo-Irish Bank Corp., Irish Life&Permanent, Irish Nationwide Building Society oraz Educational Building Society. Z ochrony wyłączono klientów działających w Irlandii banków zagranicznych, które podlegają stosownym przepisom swych państw macierzystych.

Rząd już raz interweniował

Ta bardzo ważna inicjatywa rządu ma na celu zabezpieczenie irlandzkiego systemu finansowego i zapobieżenie poważnym zaburzeniom gospodarki, spowodowanym obecnym zamętem na międzynarodowych rynkach finansowych - głosi oświadczenie ministra finansów

Brian Lenihan, minister finansów Irlandii

Rządowe gwarancje rozciągają się na wszystkie zobowiązania krajowych banków, także wobec ich kredytodawców zagranicznych - w razie konieczności zostaną oni spłaceni przez budżet irlandzkiego państwa.

"Ta bardzo ważna inicjatywa rządu ma na celu zabezpieczenie irlandzkiego systemu finansowego i zapobieżenie poważnym zaburzeniom gospodarki, spowodowanym obecnym zamętem na międzynarodowych rynkach finansowych" - głosi oświadczenie ministra finansów Briana Lenihana.

Jeszcze 20 września, w tydzień po ogłoszeniu niewypłacalności przez amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers, rząd Irlandii podniósł górną granicę ochrony wkładów bankowych z 20 tys. euro do 100 tys.

Przeczytaj też, co dzieje się z innymi europejskimi bankami
i o sytuacji gospodarczej Irlandii

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane