• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rząd zmniejszy rachunki za prąd najbiedniejszym?

Rząd zmniejszy rachunki za prąd najbiedniejszym?
Foto: TVN24 Foto: Czy rząd zgodzi się na założenia projektu, który ułatwiłby najjbiedniejszym diostęp do energii elektrycznej?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmuje się m.in. projektem przepisów przewidujących możliwość uzyskania tańszej energii elektrycznej przez osoby, które mają trudną sytuację materialną. - Koszty tego rozwiązania zakłady energetyczne będą kompensować w rozliczeniach podatkowych - wyjaśnia szczegóły projektu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Warunkiem rekompensaty z budżetu państwa dla firm energetycznych byłoby faktycznie wykorzystanie tańszej energii przez tzw. wrażliwego odbiorcę oraz opłacony przez niego rachunek.

Odbiorca wrażliwy, czyli taki który ma trudną sytuację dochodową i kwalifikuje się do pomocy społecznej, miałby możliwość uzyskania tańszej energii elektrycznej - do określonej wysokości - bezpośrednio w zakładach energetycznych. Projekt systemu ochrony przewiduje przyznanie takiemu odbiorcy ryczałtu.

Bez angażowania opieki społecznej

Zdaniem Pawlaka, uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych dobrze wpłynie na funkcjonowanie rynku, "bo w tej chwili niższe ceny dla odbiorców indywidualnych zostały przez przedsiębiorstwa energetyczne zrekompensowane podwyżkami dla przedsiębiorców". - Taki model uzyskałby akceptację Komisji Europejskiej, a jednocześnie byłby mniej kosztowny z administracyjnego punktu widzenia - zapewnił wicepremier.

Chodzi o to, że pracownicy pomocy społecznej nie musieliby brać udziału w przekazywaniu pieniędzy dla odbiorców wrażliwych, a jedynie udostępnialiby przedsiębiorstwom energetycznym listę uprawnionych osób do korzystania z pomocy społecznej, a tym samym z tańszej energii.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane