• rozwiń
  • WIG20 2248.04 -0.33%
  • WIG30 2544.48 -0.28%
  • WIG 59292.33 +0.17%
  • sWIG80 11581.17 +0.31%
  • mWIG40 3784.67 +0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:30

Dostosuj

Rząd zmienia ustawę o VAT. Biznes kręci nosem

Rząd zmienia ustawę o VAT. Biznes kręci nosem
Foto: TVN24 Foto: Firmy muszą szykować się na zmianę przepisów

Rząd przyjął we wtorek projekty nowelizacji ustaw podatkowych o VAT, CIT i PIT. Zmiana tej pierwszej budziła do tej pory szczególne niezadowolenie wśród przedsiębiorców.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje uwzględnienie w jej przepisach symboli statystycznych wynikających z nowej, obowiązującej od 2009 roku Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Będą one stosowane do identyfikacji towarów i określania rodzaju świadczonych usług podlegających VAT. Pozwoli to podatnikom na ujednolicenie zasad ewidencji prowadzonej dla potrzeb VAT i dokumentacji statystycznej.

Zlikwidowany ma być załącznik nr 4 do ustawy o VAT, zawierający wykaz usług zwolnionych z tego podatku. Jego zapisy zostaną przeniesione do treści ustawy o VAT czego wymagają przepisy unijne.

Szkolenie bez VAT tylko z akredytacją

Projekt nowelizacji stanowi też, że z VAT będą zwolnione usługi szkoleniowe i edukacyjne świadczone przez podmioty wpisane do ewidencji prowadzonej przez właściwą dla miejsca ich siedziby, jednostkę samorządu terytorialnego. Mogą to być również podmioty, które uzyskały akredytację na świadczenie usług szkoleniowych i edukacyjnych na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Jest to jeden z punktów, który nie podoba się przedsiębiorcom.
- Przepisy są źle przygotowane, chaotyczne i niejasne, które spowodują określony chaos na rynku, w szczególności na rynku branży szkoleniowej i edukacyjnej - mówił w poniedziałek przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Rafał Iniewski.

Zwolnieniem z VAT ma być objęte także udzielanie kredytów i pożyczek oraz towarzyszące im usługi pośrednictwa i zarządzania.

Inny z przyjętych przez rząd projektów, dotyczy ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT). Dostosowuje on ich przepisy do PKWiU obowiązującej od 2009 roku. Do końca 2010 będzie nadal obowiązywała stara klasyfikacja, z 1997 roku.

Zmiany, dotyczące zarówno VAT, jak i ustaw o PIT oraz CIT, mają wejść w życie od 1 stycznia 2011 roku.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane