• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rząd zaplanuje budżet na 4 lata

Rząd zaplanuje budżet 
na 4 lata
Foto: TVN24 Foto: W tym tygodniu dowiemy się, jaki będzie deficyt budżetu w przyszłym roku

W tym tygodniu rząd ma uchwalić pierwszy wieloletni plan finansowy dla polskiego budżetu. Ma on stanowić podstawę dla przygotowywanych ustaw budżetowych na poszczególne lata. W planie musi się znaleźć wysokość prognozowanych dochodów i wydatków, a także deficytu i długu publicznego na najbliższe cztery lata. Polska powinna wyciągną lekcję z węgierskiego dramatu - oceniają analitycy.

Co ważne, poziom deficytu planowanego przez rząd w ustawie budżetowej na dany rok nie może być większy niż zapisany w wieloletnim planie. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której konieczne będzie jego zwiększenie, rząd będzie zobowiązany do przedstawienia Sejmowi szczegółowego wyjaśnienia przyczyn takiej zmiany.

Wieloletni plan finansowy państwa ma być co roku aktualizowany przez rząd w drodze uchwały. Ma to następować najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej.

Nie idźcie węgierską drogą

Tymczasem analitycy ostrzegają, że Polska powinna wyciągnąć wniosek z położenia, w którym znalazły się Węgry i za wszelką cenę wystrzegać się, aby samemu nie znaleźć się w takim położeniu.

"Doświadczenie Węgier powinno być ważną zachętą dla polskiego rządu, by szybko przystąpił do całościowego planu zacieśnienia polityki fiskalnej, ponieważ wyrzeczenia w postaci przyhamowania tempa wzrostu mogłyby być stosunkowo niewielkie (dzięki np. niskim globalnym i lokalnym stopom procentowym" - napisali w komentarzu analitycy BNP Paribas.

Powodem obecnych trudności Węgier jest stosunkowo krótki okres gospodarczego boomu i szybka akumulacji długu, którego następstwem musi być wydłużone zaciskanie pasa. Drastyczny program oszczędnościowy obowiązuje na Węgrzech od ok. 3 lat i był realizowany w niesprzyjającym globalnym otoczeniu niskiego wzrostu. Skutkiem było bardzo wyraźne pogorszenie kondycji rynku pracy i społeczne niezadowolenie. Węgry zaciskają politykę fiskalną pod presją MFW i UE, ale ostatnio zerwały rozmawy na ten temat przyjmując konfrontacyjne stanowisko wobec MFW.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane