• rozwiń

Rząd zajmie się budżetem na początku września

Rząd zajmie się budżetem na początku września
Foto: TVN24 Foto: Jakie prognozy przyjmie budżet?

Na początku września rząd ma przyjąć przybliżony projekt budżetu na 2008 r., a 10 września projektem ma się zająć Komisja Trójstronna.

Jak powiedział rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk, członkowie Komisji Trójstronnej, 10 września, dostaną tylko szkic budżetu, ostateczny projekt - dopiero po przyjęciu go przez rząd.

Resort nie ujawnia jednak dokładnych danych dotyczących projektu. Pewne jest jednak, że jak zawsze przed uchwaleniem projektu, uaktualnione zostaną dane makroekonomiczne - deficyt pozostanie jednak poziomie 30 mld złotych.

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska mówiła w sierpniu, że możliwe jest obniżenie prognozy wzrostu gospodarczego na 2008 r., który w czerwcu planowano na 5,7 proc.

Lutyk przypomniał też, że zgodnie z konstytucją rząd musi do końca września przekazać projekt do Sejmu.

Prawo zakłada też, że 20 dni przed przesłaniem projektu do Sejmu, czyli do 10 września, rząd musi przedstawić projekt budżetu do zaopiniowania Komisji Trójstronnej. Komisja ma 6 dni na przedstawienie wspólnego stanowiska związków i pracodawców. Jeśli to się nie uda, strony społeczne mają kolejne 3 dni na przedstawienie odrębnych stanowisk. Dodatkowo przewiduje się 2 dni na odrębne stanowiska poszczególnych organizacji pracodawców lub poszczególnych związków zawodowych.

W skład Komisji wchodzą przedstawiciele rządu, związków - NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i pracodawców - Związku Rzemiosła Polskiego, Business Centre Club, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Konfederacji Pracodawców Polskich.

W ubiegłym roku rząd wstępnie zaakceptował projekt budżetu 5 września, by ostatecznie przyjąć projekt 27 września

tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane