• rozwiń
  • WIG20 2154.13 -0.03%
  • WIG30 2440.48 +0.02%
  • WIG 56754.38 -0.05%
  • sWIG80 11464.27 +0.11%
  • mWIG40 3624.48 +0.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:13

Dostosuj

Rząd zaczyna spłacać długi szpitali-spółek

Rząd zaczyna spłacać długi szpitali-spółek
Foto: TVN24 Foto: Rząd ma nadzieję, że program wyciągnie szpitale z długów

W poniedziałek rząd przyjął ostateczną wersję programu "Ratujemy polskie szpitale". Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego mogą ubiegać się o pomoc finansową z budżetu państwa. Specjalne wnioski w tej sprawie muszą składać u wojewodów.

Program "Ratujemy polskie szpitale" powstał po podtrzymaniu w grudniu ubiegłego roku przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO, które miały zreformować służbę zdrowia. Udział w programie jest dobrowolny. Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów jako ich organów założycielskich.

Spółka lepsza niż ZOZ?

Zaplanowany na lata 2009-2011 program ma zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych, w miejsce dotychczasowych Samodzielnych Publicznych Zespołów Opieki Zdrowotnej. Rząd przekonuje, że rezygnacja z dotychczasowej formy prawnej pozwoli samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji szpitala, powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań. Samorządy muszą także uzyskać pozytywne oceny Narodowego Funduszu Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Z pomocy będą mogły również skorzystać te samorządy, które już dokonały przekształceń.

mkg//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane