• rozwiń
  • WIG20 2143.49 -1.30%
  • WIG30 2435.20 -1.20%
  • WIG 56859.18 -1.09%
  • sWIG80 11598.69 -0.49%
  • mWIG40 3718.61 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:01

Dostosuj

Rząd zaakceptował umowę z Rosją o gazie

Rząd zaakceptował 
umowę z Rosją o gazie
Foto: TVN24 Foto: Aneks przewidujący zwiększenie dostaw gazu do Polski może być podpisany w tym tygodniu

Rząd zaakceptował we wtorek aneks do porozumienia gazowego z Rosją - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. To warunek konieczny do ostatecznego podpisania umowy, która przewiduje zwiększenie dostaw gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.

"Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie dokumentów i związanie Polski wymienionymi protokołami" - napisano w komunikacie.

Gaz-System bierze Jamał

Równoczesnie Gaz-System oraz EuRoPol Gaz podpisały umowę w sprawie powierzenia Gaz-Systemowi obowiązków operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Tego domagała się Komisja Europejska, żeby stwierdzić, iż polsko-rosyjska umowa jest zgodna z unijnym prawem. Chodziło o to, żeby operatorem rurociągu była spółka niezależna od dostawców gazu.

"Podpisanie wyżej wymienionej umowy pozwoli Urzędowi Regulacji Energetyki wydać decyzję o wyznaczeniu spółki Gaz-System jako operatora gazociągu jamalskiego na terenie Polski" - napisano we wtorkowej informacji GazSystemu.

Podpisanie w tym tygodniu?

Według rosyjskiego dziennika "Kommiersant", jeszcze w tym tygodniu wicepremierzy Rosji i Polski, Igor Sieczin i Waldemar Pawlak podpiszą aneks. Biuro prasowe resortu gospodarki poinformowało, że porozumienie zostanie podpisane w ciągu najbliższych dni.

Aneks do umowy jest konieczny, gdyż w tym roku Polska dostaje o 2 mln metrów sześc. mniej gazu niż potrzebuje, bowiem od roku nie dostarcza go już RosUkrEnergo. Według wcześniejszych informacji polskiego monopolisty PGNiG, dostawy uzgodnione na ten rok wcześniej z Gazpromem wyczerpać miały się do 20 października.

W sytuacji, kiedy Polska ma mniej gazu od potrzeb 17 października w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw o ok. 2 mld m sześc.

Najważniejsze postanowienia

W sumie do najważniejszych postanowień należą: zwiększenie wielkości dostaw gazu ziemnego do około 10 mld m sześc. rocznie, przy jednoczesnym zachowaniu obecnego okresu obowiązywania umowy gazowej do 2022 roku oraz wyznaczenie operatora gazociągów przesyłowych GazSystem na operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

Zgodność umowy z Unijnym prawem ma jeszcze sprawdzić Komisja Europejska. Ta chce jednak najpierw poznać zasady, na jakich państwowy GazSystem przejmie zarządzanie polskim odcinkiem gazociągu Jamalskiego od EuRoPol Gazu, spółki Gazpromu i PGNiG. Komisja zasygnalizowała, że opinie o zgodności z prawem umowy wyda w ciągu dwóch dni od jej dostarczenia do Brukseli.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane