• rozwiń

Rząd wynajmie mieszkania już w październiku

Rządowe "Mieszkanie na wynajem" Odtwórz: Rządowe "Mieszkanie na wynajem"
Foto: wroclaw.pl | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: BGK podpisał listy intencyjne z czterema deweloperami, w tym m.in. z Warszawy, w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem | Video: Rządowe "Mieszkanie na wynajem"

BGK podpisał listy intencyjne z czterema deweloperami, w tym m.in. z Warszawy, w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Pierwsze kupione lokale bank chce wynająć pod koniec października.

- Zawarliśmy kilka "twardych" listów intencyjnych z czterema deweloperami z trzech różnych miast, związanych z zakupem nieruchomości. Wymagają one jeszcze m.in. uzgodnień w sprawie warunków wykończenia mieszkań. Do 21 maja podpiszemy co najmniej jedną umowę z deweloperem, gwarantującą nam prawo pierwokupu - powiedział PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

Nie chciał ujawnić, o jakich deweloperów chodzi, by nie osłabiać siły negocjacyjnej banku w rozmowach z tymi firmami. Nie zaprzeczył jednak, że BGK prowadzi negocjacje cenowe m.in. z warszawskim deweloperem. - Rozważamy w stolicy jeden projekt na zakup 80 mieszkań - zdradził prezes BGK.

Wynajem w tym roku

Jak wyjaśnił, budowa mieszkań w ramach podpisanych przez BGK listów intencyjnych jest zaawansowana. - To jest właściwie gotowy stan deweloperski. Chcemy jeszcze w tym roku wynająć kupione przez nas lokale. Być może uda się to zrobić pod koniec października w przypadku najbardziej zaawansowanej umowy z jednym z warszawskich deweloperów. Wcześniej będziemy musieli wykończyć i wyposażyć te mieszkania - zaznaczył.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa BGK. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem. W ubiegłym roku zarząd banku powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać fundusz. Za jego inwestycje oraz zarządzanie aktywami ma odpowiadać zarejestrowana już spółka BGK Nieruchomości.

Projekt wart 5 mld zł

Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.

W pierwszym roku bank chce wydać w ramach funduszu tylko część pieniędzy. Najwięcej inwestycji zaplanowano w kolejnych dwóch latach.

Komisja Nadzoru Finansowego nie wydała jeszcze zgody na działalność TFI BGK. - Kilka dni temu dostaliśmy uwagi Komisji, do których musimy się odnieść. Nie są to fundamentalne zastrzeżenia. Myślę, że to już ostatnia runda pytań ze strony KNF - powiedział Kacprzyk. Prezes BGK liczy na zgodę KNF w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane