• rozwiń

Rząd wyciąga ręce po kolejne dywidendy

Rząd wyciąga ręce po kolejne dywidendy
Foto: TVN24 Foto: Czy Enea wesprze budżet?

Resort skarbu rozważa możliwość wypłaty dywidendy z kolejnych spółek. Na celowniku znalazły się energetyczne Enea, Giełda Papierów Wartościowych i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Wypłatę dywidend z zysków GPW i KDPW ma umożliwić nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, autorstwa PO, który przyjął dziś Sejm. Za jej uchwaleniem głosowało 265 posłów, 140 opowiedziało się przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że dotychczasowe ograniczenia ustawowe (wypłata dywidendy z GPW i KDPW była według nich niemożliwa) mogą prowadzić do "nieuzasadnionej akumulacji kapitałów w GPW, kontrolowanej przez Skarb Państwa w 98 proc.".

Autorzy projektu zwracali uwagę, że przez 18 lat dominujący właściciel spółki nie mógł partycypować w jej zyskach. W latach 2007 i 2006 giełda zarobiła "na czysto" odpowiednio ponad 107 mln zł i 135 mln zł. KDPW z kolei osiągnął w tym czasie zysk w wysokości 69 mln zł i 47 mln zł.

Enea nie w 100 procentach

Rząd rozważa też ściągnięcie dywidendy z koncernu energetycznego Enea, którego Skarb Państwa posiada 76,5 proc. akcji. Jak zastrzegł wiceszef resortu skarbu Jan Bury, ministerstwo nie planuje wypłaty 100 proc. zysku spółki. - O szczegółach poinformujemy w najbliższych dniach. Do 30 czerwca będzie wiadomo - wyjaśnił Bury. Właśnie wtedy odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Enei.

W ubiegłym roku Enea osiągnęła 203,78 mln zł zysku netto.

Ostatnio głośno było o decyzji zarządu PKO BP, który ogłosił, że wypłaci 2,88 mld zł dywidendy, a więc cały zeszłoroczny zysk. Decyzje tę skrytykowały NBP i KNF, które zwróciły uwagę, że może ona doprowadzić do podkopania bazy kapitałowej i w rezultacie ograniczenia akcji kredytowej banku.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane