• rozwiń
  • WIG20 2185.13 -1.00%
  • WIG30 2483.97 -1.01%
  • WIG 57884.91 -0.96%
  • sWIG80 11652.46 +0.37%
  • mWIG40 3765.88 -1.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:55

Dostosuj

Rząd wie, jak "mieć KGHM i zjeść KGHM"

Rząd wie, jak "mieć KGHM i zjeść KGHM"
Foto: TVN24 Foto: Więcej państwa w KGHM, więcej KGHM na giełdzie

Powraca budząca wiele emocji sprzedaż przez Skarb Państwa akcji KGHM. Podczas środowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariusze mają zająć się wzmocnieniem pozycji skarbu państwa po sprzedaży do 10 procent akcji spółki. W tym celu dokonają zmian w statucie.

Główne zmiany związane są z rozszerzeniem kompetencji akcjonariuszy. Skarb Państwa będzie miał możliwość samodzielnego zwoływania walnych zgromadzeń. Poza tym zmniejszone zostanie kworum, niezbędne do podejmowania uchwał. Dzięki temu główny akcjonariusz, czyli Skarb Państwa, w przypadku zmniejszenia liczby akcji spółki, nadal zachowa możliwość podejmowania strategicznych decyzji. Obniżenie kworum z 1/3 do 1/4 dodatkowo powoduje, że gdyby na Walnym Zgromadzeniu stawili się jedynie przedstawiciele głównego akcjonariusza, uchwały będą mogły być podejmowane.

Zerowe skutki dużych zmian

- Rząd uznał, iż w przypadku KGHM SA, ze względu na jej znaczenie strategiczne dla gospodarki, działania prywatyzacyjne zostaną ograniczone do częściowej sprzedaży akcji będących w posiadaniu Skarbu Państwa. (…) Uważam, że sprzedaż przez Skarb Państwa do 10 proc. akcji Spółki nie będzie mieć negatywnego wpływu na realizację celów rozwojowych i inwestycyjnych Spółki oraz nie wpłynie ujemnie na warunki bytowe, bezpieczeństwo pracy górników i hutników zatrudnionych w KGHM – czytamy w piśmie do samorządów, które przesłał podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik. Klika miesięcy temu sprzedaży pakietu akcji przez państwo sprzeciwiali się związkowcy i opozycja.

- Sposób sprzedaży, zaproponowany przez Skarb Państwa, będzie prawdopodobnie w tzw. formie rozcieńczonej, czyli to nie będzie pakiet 10 proc. akcji dedykowany do jednego inwestora. Takie rozwiązanie wyeliminuje możliwość wrogiego przejęcia – zapewnia Herbert Wirth, prezes KGHM.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane