• rozwiń

Rząd uznał realia - rozwój będzie słabszy

Rząd uznał realia - rozwój będzie słabszy
Foto: TVN24 Foto: Rada Ministrów wprowadziła autopoprawkę do budżetu 2009

Rząd uznał, że Polska nie jest wyspą w ogarniętym kryzysem finansowym świecie i przyjął autopoprawkę do projektu budżetu na przyszły rok. Teraz prognozowany wzrost Produktu Krajowego brutto wynosi 3,7 proc., a nie 4,8 proc jak planowano poprzednio.

W związku z międzynarodowym kryzysem finansowym rząd zakłada obniżenie wzrostu PKB w 2009 r. do 3,7 proc. Dochody budżetu państwa, z powodu obniżenia prognozy wpływów z podatku od towarów i usług zmniejszą się o 1,7 mld zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Jak podał CIR, o taką samą kwotę zaplanowano zmniejszenie wydatków budżetowych. Oznacza to, że deficyt pozostanie na niezmienionym poziomie. Z komunikatu wynika ponadto, że rząd zaproponował zwiększenie limitu przeznaczonego na gwarancje udzielane bankom przez Skarb Państwa do 40 mld zł. Przewidziano także zwiększenie limitu kredytów i pożyczek udzielanych na podstawie umów międzynarodowych rządom innych państw do 2 mld zł.

Solidarnie przeciw kryzysowi

Ponadto w ramach działań antykryzysowych proponuje się utworzenie nowej rezerwy celowej w budżecie na 2009 r. – Rezerwy solidarności społecznej. Będzie ona wynosiła 1,14 mld zł. Rezerwa zostanie sfinansowana przez podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe (alkohol etylowy wzrost o 9 proc., piwo - 13,6 proc., wino - 16,5 proc.) oraz na samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2 litrów. W tym ostatnim przypadku akcyza wzrośnie do 18,6 proc. podstawy opodatkowania.

W środę autopoprawki mają zostać zgłoszone podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej w Sejmie.

Specustawa stoczniowa do Sejmu

Rząd przyjął też projekt specustawy stoczniowej dotyczącej sprzedaży majątków stoczni Gdynia i Szczecin. "Projekt określa zasady, warunki i tryb kompensacji, rozumianej jako sprzedaż składników majątku spółek: Stocznia Gdynia SA i Stocznia Szczecińska Nowa sp. z o.o." - czytamy w komunikacie CIR.

Projekt określa zasady zaspokojenia roszczeń wierzycieli stoczni i ochrony praw pracowników tych zakładów. "Chodzi o to, aby ochrona praw pracowniczych była zapewniona, a roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w postępowaniu kompensacyjnym co najmniej w takim stopniu, w jakim byłoby to możliwe w przypadku ogłoszenia upadłości stoczni" - czytamy w komunikacie.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane