• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Rząd USA dał gwarancje dla rozbudowy elektrowni atomowej. Na 6,5 mld dolarów

Rząd USA dał gwarancje dla rozbudowy elektrowni atomowej. Na 6,5 mld dolarów
Foto: TVN24 Foto: Atom w Ameryce ma kłopoty z powodu niskich cen energii pochodzącej z taniego gazu

Rząd Stanów Zjednoczonych oficjalnie udzielił gwarancji kredytowych na 6,5 mld dolarów na rozbudowę elektrowni jądrowej Vogtle w Georgii. Od dwóch lat trwa tam budowa dwóch najnowocześniejszych reaktorów AP1000 koncernu Westinghouse.

Vogtle jest symbolem renesansu energii jądrowej w USA. To pierwsza po ponad 30-letniej przerwie budowa nowych reaktorów. Atom w Ameryce ma kłopoty z powodu niskich cen energii z taniego gazu, jednak atom, jako bezemisyjne źródło energii znajduje się wśród priorytetów polityki klimatycznej rządu.

Obama zapowiedział pomoc

W 2010 roku prezydent Barack Obama ogłosił, że Departament Energii (DoE) pomoże w inwestycji. - Aby sprostać wzrostowi zapotrzebowania na energię i zapobiec najgorszym konsekwencjom zmian klimatu musimy zwiększyć produkcję z atomu - mówił wtedy, dodając, że deklaracja pomocy "wprowadza nas na właściwą ścieżkę".

DoE oszacował potrzebne gwarancje kredytowe na 8,33 mld dol. Teraz przyznał je udziałowcom przedsięwzięcia - Georgia Power Company i Oglethorpe Power Corporation i pracuje nad kolejnymi gwarancjami na 1,8 mld dol. dla Municipal Electric Authority of Georgia.

- Budowa nowych elektrowni jądrowych jak ta, która dostarczy wolnej od emisji energii ponad milionowi odbiorców - to nie tylko kamień milowy w realizacji zobowiązania administracji do ponownego uruchomienia amerykańskiego przemysłu jądrowego. To także ważna część szerszego amerykańskiego podejścia do energii, krok naprzód do niskowęglowej przyszłości - oświadczył sekretarz ds. Energii Ernest Moniz.

Prawo zezwala

Amerykańskie prawo energetyczne z 2005 roku pozwala DoE na udzielanie gwarancji kredytowych dla projektów energetycznych, które przyczyniają się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i jednocześnie używają najnowszych bądź znacząco udoskonalonych technologii. Portfel gwarancji, pożyczek i zobowiązań, udzielonych już przez DoE sięga 30 mld dolarów, przyznano je na takie projekty jak farmy wiatrowe, wielkie elektrownie słoneczne połączone z systemami akumulacji energii. Korzystają z nich również najbardziej zaawansowane fabryki przemysłu samochodowego.

W USA powstają obecnie cztery reaktory AP1000 - dwa w Vogtle i dwa w elektrowni V.C. Summer w Południowej Karolinie. W Chinach powstają cztery takie konstrukcje, ale Chińczycy planują zbudować ich nawet kilkadziesiąt.

AP1000 to konstrukcja generacji III+, w dużej mierze modułowa, z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, według konstruktorów z założenia odporna nawet na tak ekstremalne zdarzenia, jakie doprowadziły awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane