• rozwiń

Rząd ulży ZUS. Pożyczy bez procentu

Rząd ulży ZUS. Pożyczy bez procentu
Foto: TVN24 Foto: Pieniądze z budżetu pomogą ZUS

Rząd znalazł sposób jak pomóc Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który od jakiegoś czasu musi się ratować bankowymi kredytami. Ministerstwo pracy opublikowało właśnie pilny projekt ustawy, zgodnie z którą będzie mógł udzielić ZUS-owi 5,5 mld zł nieoprocentowanej pożyczki - podaje na swoich stronach internetowych "Rzeczpospolita". Dzięki temu Zakład zaoszczędzi 150 mln zł.

Dotychczas rząd nie miał takiej możliwości – bo ZUS-owi mógł udzielać tylko dotacji.

- Przygotowaliśmy ten projekt ustawy w trybie bardzo pilnym, by mógł zostać przyjęty jeszcze w tym roku – mówi "Rzeczpospolitej" Marek Bucior, wiceminister pracy. W związku z tym resort pominie etap konsultacji.

Lepiej pożyczyć z budżetu niż z banku

A 5,5 mld zł to kwota na jaką tegoroczny niedobór w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego ZUS wypłaca świadczenia, ocenia Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu. Dziś dziura w finansach wynosi ponad 2,3 mld zł i finansowana jest kredytami bankowymi. Szacuje się, że odsetki bankowe od całej sumy jakiej potrzebuje ZUS to ok. 150 mln zł, a koszty związane z emisją bonów przez skarb państwa trzykrotnie mniej.

Pożyczka z budżetu ma spłacić zobowiązania ZUS w bankach. – To lepsze rozwiązanie niż obciążanie ZUS kosztami komercyjnych pożyczek – mówi Bucior. Ustawa resortu przewiduje też rządowe pożyczki w przyszłych latach.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane