• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Rząd ulgi utrzymał, fiskus "będzie analizował"

Rząd ulgi utrzymał, fiskus "będzie analizował"
Foto: sxc.hu Foto: Za kryzys finansów publicznych zapłacimy ulga prorodzinną?

Propozycja zawieszenia ulgi prorodzinnej i internetowej oraz kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. i 20 proc. będą przedmiotem dalszych analiz w resorcie finansów - zapowiedziała w środę wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Rząd we wtorek wyłączył prozycje likwidacji tych ulg z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Wiceminister Majszczyk tłumaczy decyzję rządu tym, że resortowi finansów zależało na tym, by nie przedłużać prac i by nowela ustawy została szybko uchwalona.

Mimo decyzji rządu resort tych koncepcji nie porzuca. - Musimy też ustalić, jakie kontrowersje są z tym związane i rozważyć nowe propozycje, które się pojawiają - powiedziała Majszczyk. Nie ujawniła jednak, o jakie propozycje chodzi i od kogo one pochodzą.

Cięcia miały być ostre

W pierwotnej wersji projektu resort finansów proponował, by w sytuacji, gdy dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., podatnicy nie mogli przez trzy kolejne lata korzystać z 50-proc. i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, ulgi internetowej oraz ulgi prorodzinnej.

Projekt przyjęty przez rząd przewiduje m.in., że jeśli dług publiczny w latach 2011-2013 przekroczy poziom 55 proc. PKB, tymczasowo wprowadzone zostaną kolejne podwyżki VAT (pierwsza podwyżka stawki VAT o 1 pkt proc. ma nastąpić 1 stycznia 2011 r.).

To tak przed wyborami?..

To, że rząd przed wyborami samorządowymi zrezygnował ze straszenia likwidacją ulg wcale nie oznacza, że zrezygnował na zawsze - komentował wcześniej w TVN CNBC główny ekonomista ING Bank Sląskiego Mateusz Szczurek. Jego zdaniem jeśli dług publiczny przekroczy próg 55 proc. PKB, to szukanie dodatkowych dochodów obejmie także wrażliwą społecznie ulgę prorodzinną.

- Kiedy rzeczywiście to przekroczenie nastąpi, to akcja ratunkowa będzie szeroko zakrojona i rząd będzie musiał szukać oszczędności naprawdę wszędzie. Sądzę że w tym również wśród niektórych z tych ulg - mówił Szczurek

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane