• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Rząd szykuje sidła podatkowe na korporacje

Rząd szykuje sidła podatkowe na korporacje
Foto: TVN 24 Foto: Rozwiązania te mają wejśc w życie najpóźniej 1 stycznia 2015 roku, ale niewykluczone, że ministerstwo wprowadzi jeszcze w tym roku

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami utrudniającymi unikanie podatków. Rozwiązania te mają wejśc w życie najpóźniej 1 stycznia 2015 roku, ale niewykluczone, że ministerstwo wprowadzi je jeszcze w tym roku. - Chodzi o ograniczenie działań głównie dużych korporacji, które przygotowują sztuczne konstrukcje służące jedynie obniżeniu opodatkowania - wyjaśnia wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Przepisy nowelizacji Ordynacji podatkowej zawierającej tzw. klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania mogą wejść w życie jeszcze w tym roku, a najpóźniej 1 stycznia 2015 r. - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

- Jesteśmy na etapie założeń. Przewidujemy, że dość szybko powinniśmy mieć gotową ustawę. Z mojego punktu widzenia możliwe jest wejście w życie tych rozwiązań jeszcze w tym roku, najpóźniej 1 stycznia 2015 r. - powiedział Cichoń.

Zwalczać sztuczny biznes

 

Klauzula nie jest walką z optymalizacją opodatkowania, z wykorzystywaniem ulg i zwolnień podatkowych. Chodzi o ograniczenie działań głównie dużych korporacji, najczęściej międzynarodowych, które przygotowują sztuczne konstrukcje służące jedynie obniżeniu opodatkowania, niemające nic wspólnego z realnym biznesem.

Janusz Cichoń, wiceminister finansów

Zaznaczył, że wprowadzenie klauzuli ds. unikania opodatkowania to część działań związanych z uszczelnieniem systemu podatkowego. Wiceminister zapewnił, że nie będzie ona służyć ściganiu zwykłych podatników.

- Klauzula nie jest walką z optymalizacją opodatkowania, z wykorzystywaniem ulg i zwolnień podatkowych. Chodzi o ograniczenie działań głównie dużych korporacji, najczęściej międzynarodowych, które przygotowują sztuczne konstrukcje służące jedynie obniżeniu opodatkowania, niemające nic wspólnego z realnym biznesem - powiedział Cichoń.

Wiceminister podkreślił, że klauzula ma być zorientowana na największe podmioty. - Zakładamy, że rocznie możemy mieć do czynienia z kilkunastoma sprawami tego typu. Działania w tej kwestii będzie podejmował nie urząd skarbowy, a minister finansów - poinformował.

Zwrócił uwagę, że firmy będą mogły skorzystać z tzw. opinii zabezpieczającej, a Rada ds. Unikania Opodatkowania będzie stać na straży obiektywnego postępowania. Członków Rady będzie obowiązywać tajemnica skarbowa. - Co prawda decyzje będzie wydawał minister finansów, ale w przypadku negatywnej opinii Rady nie będzie sankcji. To cywilizowane rozwiązanie oparte na brytyjskich wzorach. Większość krajów europejskich ma podobne klauzule - dodał.

Ministerstwo wyjaśni

W opiniach zabezpieczających ministerstwo ma wyjaśniać, jakie działanie podatnika będzie uznane za dopuszczalną optymalizację podatkową, a jakie - za unikanie opodatkowania. Rada ds. Unikania Opodatkowania ma opiniować sporne sprawy. Kontrowersyjne decyzje nie będą podlegały wykonaniu, podatnicy będą mogli skorygować deklarację podatkową w końcowej fazie postępowania podatkowego w zakresie stosowania klauzuli.

Uszczelnieniu systemu podatkowego ma służyć też czekający na przyjęcie przez rząd projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT, który przewiduje m.in. opodatkowanie zysków zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC). Według MF nowe regulacje mają przeciwdziałać wyprowadzaniu z Polski zysków przedsiębiorstw do spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania.

Oprócz regulacji związanych z klauzulą ds. unikania opodatkowania projekt zmian w Ordynacji podatkowej przewiduje zmiany dotyczące m.in. pełnomocnictw, doręczania korespondencji. Rozszerzony ma zostać dostęp urzędów skarbowych do danych bankowych. Wprowadzona ma być możliwość złożenia grupowego wniosku o interpretację. Będzie też możliwa zapłata podatku - do 1000 zł - w imieniu podatnika, a w przypadku małżonka lub innego członka rodziny podatnika bez limitu kwotowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane