• rozwiń
  • WIG20 2319.34 +0.48%
  • WIG30 2662.22 +0.60%
  • WIG 59757.29 +0.55%
  • sWIG80 11579.95 -0.31%
  • mWIG40 4020.88 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:48

Dostosuj

Rząd sprawdzi, czy łupki są bezpieczne

Rząd sprawdzi, czy łupki są bezpieczne
Foto: TVN24 Foto: Rząd chce sprawdzić czy poszukiwanie łupków jest bezpieczne

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym chcą przez prawie dwa lata prowadzić testy związane z wierceniami w poszukiwaniu gazu łupkowego - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Resort środowiska liczy, że raport końcowy rozwieje wszelkie wątpliwości związane ze stosowaniem technologii szczelinowania hydraulicznego.

Jak pisze gazeta, w ciągu dwóch lat eksperci będą nadzorować i analizować wiercenia w kilku regionach Polski, które zostaną wytypowane na podstawie kryterium geograficznego. Chodzi o to, by przeanalizować wiercenia na Pomorzu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, czyli najbardziej perspektywicznych regionach wydobycia gazu łupkowego. Jak ustalił "DGP", do udziału w programie zgłosiło się już dziesięć firm. Dla koncernów, które poddadzą się takiej weryfikacji, to sposób na potwierdzenie wiarygodności i jakości stosowanych technologii.

Przekonać Unię Europejską

Badania sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a po ich zakończeniu powstanie raport, który ma rozwiać wątpliwości związane ze stosowaniem wzbudzającej kontrowersje metody szczelinowania hydraulicznego. Rząd liczy, że pozytywne wyniki zakończą trwającą w Unii Europejskiej dyskusję o potencjalnym szkodliwym wpływie poszukiwań na środowisko - pisze "DGP".

Szczelinowanie hydrauliczne polega na wpompowaniu pod wysokim ciśnieniem wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem w celu uwolnienia zgromadzonego w skałach gazu. Zdaniem przeciwników tej metody może ona prowadzić do skażenia wód gruntowych, czy wstrząsów sejsmicznych. Z kolei zwolennicy mówią, że to bezzasadne obawy.

km//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane