• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Rząd spłacił przedwyborczy dług

Rząd spłacił przedwyborczy dług
Foto: TVN24 Foto: Pracownicy PGNiG będą współwłaścicielami spółki

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało jedną akcję PGNiG. Otwiera to drogę do przekazania 15 proc. akcji spółki jej pracownikom. Politycy Platformy obiecali to załodze przed wyborami w zamian za poparcie.

- Wczoraj została sprzedana jedna akcja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, co otwiera drogę do przekazania akcji spółki jej pracownikom - powiedział rzecznik prasowy resortu skarbu Maciej Wewiór

Grad: przekazanie nie zagrozi spółce

- Minister skarbu Aleksander Grad nie obawia się wrogiego przejęcia PGNiG po wydaniu akcji pracowniczych spółki. - W zmienionej strategii dla sektora gazowego zapisaliśmy "bezpieczniki", gdyby ktoś zamierzał dokonywać jakiś niewłaściwych działań w tej spółce - zapewnił w czwartek minister na konferencji prasowej. W ciągu dwóch lat od wydania akcje pracownicze nie mogą być zbywane.

Minister wyjaśnił, że po wydaniu akcji pracowniczych udział Skarbu Państwa w spółce wyniesie 72 proc. - Nie ma takiej możliwości, aby posiadając 72 proc. akcji w tej firmie, obawiać się o jej przyszłość, a tym bardziej o jej wrogie przejęcie - podkreślił minister.

Z pracownika we współwłaściciela

Przed wyborami porozumienie o tym, że jeśli Platforma obejmie władzę, to przekaże pracownikom akcje, podpisali ze związkowcami spółki, politycy PO Bronisław Komorowski i Aleksander Grad.

Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi, trzy centrale związkowe grupy kapitałowej PGNiG udzieliły poparcia w wyborach parlamentarnych Platformie Obywatelskiej, zaś PO zobowiązała się po wygranych wyborach i stworzeniu przez nią rządu przekazać 15 proc. akcji spółki pracownikom.

Porozumienie ostro krytykowali politycy PiS i krajowa "Solidarność".

POROZUMIENIE PLATFORMY ZE ZWIĄZKOWCAMI

Pracownikom PGNiG przysługuje 15 proc. pakiet akcji spółki, ale sprzed podwyższenia kapitału. Otrzymają więc oni 750 mln papierów z pięciu mld akcji, które teraz kontroluje Skarb Państwa.

Po tym, jak na giełdzie gazowa spółka sprzedała wcześniej 900 mln akcji w emisji podwyższeniowej, jej kapitał dzieli się na 5,9 mld akcji. Po podwyższeniu udział pracowników wyniesie 12,7 proc., a udział Skarbu Państwa spadnie do 72,05 proc.

Pozostałe 15,25 proc. kapitału należy do inwestorów giełdowych.

mkg/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane