• rozwiń

Rząd spłaci 1,2 tys. zł raty bezrobotnym

Rząd spłaci 1,2 tys. zł raty bezrobotnym
Foto: TVN24 Foto: Rząd rusza na pomoc

Najprawdopodobniej w maju wejdzie w życie ustawa, która umożliwi rządowi pomoc w spłacie kredytów osobom bezrobotnym. Minister Michał Boni poinformował, że wysokość pomocy wyniesie maksymalnie 1,2 tys. zł, a ustawa ma obowiązywać do końca 2010 roku. Przez ten czas rząd zamierza wydać na pomoc 0,5 mld złotych ze środków zgromadzonych w Funduszu Pracy.

- Do końca tygodnia projekt zmian w ustawach, pozwalający na pomoc w spłacie kredytów hipotecznych bezrobotnym, którzy utracili pracę, powinien trafić do konsultacji społecznych - powiedział minister w kancelarii premiera Michał Boni. Do końca marca rząd ma przyjąć projekt i przesłać go do Sejmu, proponując szybką ścieżkę legislacyjną - zapowiedział minister na środowej konferencji prasowej. W jego ocenie ustawa mogłaby wejść w życie już na początku maja.

Boni wyjaśnił, że środki na dopłaty będą pochodziły z Funduszu Pracy, ale operatorem tej pomocy dla bezrobotnych ma być Bank Gospodarstwa Krajowego.

Szybko i prosto

Jak mówił Boni, procedura uzyskiwania pomocy przez bezrobotnych ma być maksymalnie uproszczona. Osoba rejestrująca się jako bezrobotna będzie przedstawiała informację o stanie swojego zadłużenia z tytułu kredytu i płaconych rat. Na tej podstawie starosta będzie wydawał decyzję o przyznaniu 12-miesięcznej pomocy. Po dwuletnim okresie karencji spłata pomocy ma być rozłożona na 8 lat.

Boni szacuje, że zwrotna pomoc państwa w spłacie kredytów hipotecznych może być potrzebna 40-100 tys. gospodarstw domowych. Minister pracy Jolanta Fedak poinformowała wcześniej PAP, że Fundusz Pracy dostał 500 mln zł od Ministerstwa Skarbu z prywatyzacji. Podczas konferencji minister powiedziała, że nie widzi w związku z tym zagrożenia dla wypłat innych świadczeń z Funduszu.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane