• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Rząd przyjął ułatwienia dla powodzian

Rząd przyjął ułatwienia dla powodzian
Foto: TVN24 Foto: Boni: Pomoc będzie można uzyskać na podstawie oświadczeń, a nie dokumentów

Rząd przyjął projekt ustawy przewidującej ułatwienia dla osób dotkniętych powodzią i specjalne rozwiązania służące usuwaniu jej skutków. Przewiduje ona nieoprocentowane pożyczki, ułatwienia w kontaktach z urzędami, oświadczenia zamiast dokumentów - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister Michał Boni.

Minister Michał Boni po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawił pakiet ustaw powodziowych. Zawarte w nich rozwiązania mają m.in. pomóc firmom, pracodawcom i pracownikom na terenach poszkodowanych przez żywioł.

- Jest to pakiet bardzo wszechstronny pomagający przedsiębiorcom, pracodawcom, rolnikom. Tym wszystkich, którzy walcząc z powodzią chcą usunąć jej skutki - powiedział minister Boni po posiedzeniu rządu.

Projekt zawiera on między innymi rozwiązania dla przedsiębiorców i pracujących na terenach dotkniętych powodzią. Jeśli pracodawcy ponieśli duże straty i nie mają możliwości wypłaty wynagrodzeń, mogą liczyć na pomoc w ich sfinansowaniu. Będą mogli również zatrudniać swoich pracowników do usuwania skutków powodzi, otrzymując pieniądze na wynagrodzenia z Funduszu Pracy.

Projekt przewiduje, że Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i PFRON mają udzielać nieoprocentowanych pożyczek firmom, które nie mają pieniędzy na wynagrodzenia.

Urzędy i sądy będą musiały załatwiać sprawy związane z powodzią w pierwszej kolejności, jeśli tego nie zrobią, poszkodowana firma lub osoba będzie mogła złożyć skargę.

Według rządowej propozycji za czas nieobecności w pracy z powodu powodzi pracownik ma otrzymać wynagrodzenie, ale termin nieobecności ograniczono do maksymalnie 5 dni.

//sk/k ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane