• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rząd przedobrzył z pomocą dla bezrobotnych

Rząd przedobrzył z pomocą dla bezrobotnych
Foto: TVN24 Foto: Bezrobotni z przywilejami

Wpadka ustawodawcy - tak eksperci podatkowi komentują jeden z zapisów programu rządowej pomocy przy spłacie kredytu osobom, które straciły pracę wskutek kryzysu. Mówi on, że nawet jeśli za bezrobotnego kredyt mieszkaniowy będzie spłacało państwo, to on sam skorzysta z ulgi odsetkowej w PIT.

- Otrzymanie pomocy państwa pozostaje bez wpływu na prawo do korzystania przez te osoby z ulgi odsetkowej - potwierdza rzeczniczka prasowa ministerstwa finansów Magdalena Kobos. Zaznaczyła, że ubiegający się o ulgę, musi spełnić warunki określone w przepisach o PIT. - Pomoc udzielana na podstawie ustawy z 19 czerwca 2009 r. (o pomocy

państwa bezrobotnym w spłacie kredytów hipotecznych-red.) ma charakter zwrotny, jest rodzajem nieoprocentowanej pożyczki udzielanej osobom, które utraciły pracę - dodała rzeczniczka.

Rząd hojny dwa razy

- Rozwiązanie umożliwiające korzystanie z pomocy państwa w spłacie kredytu i jednocześnie z ulgi odsetkowej w PIT jest niewątpliwie wpadką ustawodawcy. Niemożliwe, by ustawodawca chciał, aby podatnik jednocześnie mógł korzystać z pomocy państwa i ulgi podatkowej. Dlatego uważam, że ustawodawca, po prostu nie dostrzegł, jakie będą konsekwencje połączenia ze sobą tych przepisów - mówi doradca podatkowy z Gdańska Kalina Kunowska.

Rozwiązanie umożliwiające korzystanie z pomocy państwa w spłacie kredytu i jednocześnie z ulgi odsetkowej w PIT jest niewątpliwie wpadką ustawodawcy. Niemożliwe, by ustawodawca chciał aby podatnik jednocześnie mógł korzystać z pomocy państwa i ulgi podatkowej. Dlatego uważam, że ustawodawca, po prostu nie dostrzegł, jakie będą konsekwencje połączenia ze sobą tych przepisów

kunowska o pomocy

Zdaniem eksperta w spółce doradczej KPMG Andrzeja Marczaka, umożliwiając bezrobotnym korzystanie ze wsparcia państwa dwa razy "ustawodawca okazał się bardzo hojny".

- Rozwiązanie takie jest dla podatników korzystne, więc nie chciałbym go potępiać. Niewątpliwie jednak, patrząc na podatki systemowo, trzeba zauważyć, że z ulgi związanej z danym przedmiotem lub czynnością powinno się korzystać tylko raz. Być może ustawodawca nie zauważył, że w wypadku powiązania pożyczki udzielanej bezrobotnym z Funduszu Pracy z ulgą odsetkową wsparcie finansowe podatnika jest podwójne. Będzie to szczególnie widoczne, gdy pożyczka zostanie bezrobotnemu umorzona - powiedział Marczak.

Ulga na pomoc

Od 5 sierpnia osoby bezrobotne, które mają kredyt hipoteczny zaciągnięty na swoje jedyne mieszkanie, mogą korzystać z pomocy państwa w jego spłacie. Warunkiem otrzymania pomocy jest utrata zatrudnienia po 1 lipca 2008 roku, zarejestrowanie się w urzędzie pracy i złożenie wniosku o pomoc do starosty.

Państwo będzie im spłacało raty kredytu przez rok - maksymalnie po 1,2 tys. zł miesięcznie. Potem nastąpi dwuletni okres karencji, po którym kredyt będzie zwracany w ciągu 8 lat, w równych ratach, płatnych na rachunek bankowy Funduszu Pracy. Pożyczka państwa nie będzie oprocentowania ani obciążona żadnymi dodatkowymi opłatami. Jeśli bezrobotny będzie nadal w trudnej sytuacji finansowej, pożyczka może mu zostać umorzona. Po 2010 roku ustawa o pomocy przestanie obowiązywać.

Jednocześnie obowiązujące przepisy o PIT pozwalają korzystać z tzw. ulgi odsetkowej osobom, które w latach 2002-2006 zaciągnęły kredyt mieszkaniowy i nadal go spłacają. Mogą one od rocznego dochodu odliczać odsetki płacone bankowi

mkg//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane