• rozwiń
  • WIG20 2178.84 +0.65%
  • WIG30 2465.09 +0.56%
  • WIG 57331.69 +0.54%
  • sWIG80 11433.29 -0.14%
  • mWIG40 3646.17 +0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:11

Dostosuj

Rząd pożyczył 2 mld euro z EBI

Rząd pożyczył 2 mld euro 
z EBI
Foto: TVN24 Foto: Polska jest jednym z największych pozyczkobiorców EBI

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił polskiemu rządowi kredytu w wysokości 2 mld euro m.in. na finansowane ze środków unijnych projektów związane z rozwojem małych i średnich firm, zatrudnienie, szkolnictwo i ekologię - poinformowało ministerstwo finansów.

Minister Finansów Jacek Rostowski powiedział podczas konferencji prasowej, że umowa w tej sprawie została podpisana z EBI we czwartek.

Środki mają być przeznaczone na finansowanie projektów z unijnych programów: Innowacyjna Gospodarka (m.in. inwestycje w sektor małych i średnich przedsiębiorstw), Kapitał Ludzki (m.in. na zatrudnienie i szkolnictwo), Infrastruktura i Środowisko (m.in. na działania w ramach programu Natura 2000) i Rozwój Polski Wschodniej (m.in. na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu regionów zaliczanych do najmniej rozwiniętych w UE).

Rostowski dodał, że kredyt udzielony Polsce przez bank jest największym przyznanym przez EBI państwu członkowskiemu, które przystąpiło do Unii po 2004 roku, ale także drugą największą umową podpisaną przez EBI z jakimkolwiek krajem UE. Zaznaczył, że opiewającą na większą kwotę bank podpisał tylko z Hiszpanią.

Tani kredyt

- Finansowanie z EBI odbywa się na szczególnie korzystnych warunkach dla kredytobiorców, także dla Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika to oczywiście z wyjątkowo silnej pozycji EBI i możliwości, które ma, aby sam otrzymywał środki na rynki na bardzo korzystnych warunkach - powiedział.

Dodał, że z tytułu odsetek polskich obligacji 10-letnich denominowanych w euro Polska musi płacić ok. 3,8 proc., a koszt kredytu z EBI wziętego na 15 lat będzie niższy o ok. 1 pkt proc. - Oznacza to około 8-procentową oszczędność na każdym projekcie - powiedział minister.

- Kredyt zostanie przeznaczony na zapewnienie maksymalnej absorpcji środków z funduszy UE przeznaczonych do wykorzystania przez państwo (...) Jesteśmy przekonani, że ta absorpcja będzie przebiegała zarówno terminowo, jak i skutecznie - powiedział prezes EBI Philippe Maystadt. Wyjaśnił, że aby wykorzystać środki z unijnych funduszy strukturalnych Polska musi zapewnić tzw. wkład własny, bo pieniądze z UE nie finansują stu procent wartości inwestycji.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane