• rozwiń

Rząd poprawił drogę do euro

Rząd poprawił drogę do euro
Foto: TVN24 Foto: Jest aktualizacja rządowego projektu dotyczącego euro-waluty

Jest aktualizacja rządowego projektu dotyczącego przyjęcia euro w 2012 roku. - Utrzymane zostały wszystkie główne cele i kierunki polityki gospodarczej - czytamy w ministerialnym oświadczeniu. Zatwierdzony przez Radę Ministrów projekt szefa resortu finansów będzie przedyskutowany w parlamencie po nowym roku.

Rząd przyjął przedłożony przez ministra finansów "Program konwergencji – aktualizacja 2008". Projekt zakłada, że Polska w 2011 roku spełni kryteria konwergencji i będzie gotowa do przyjęcia euro rok później.

"Utrzymane zostały główne cele i kierunki polityki gospodarczej rządu. Priorytetem średniookresowej strategii Rady Ministrów jest spełnienie warunków niezbędnych do przyjęcia euro" - czytamy w komunikacie.

Nie dać się kryzysowi

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, najważniejszym wyzwaniem dla polityki fiskalnej jest utrzymanie wyniku fiskalnego na poziomie umożliwiającym trwałe wypełnienie przez Polskę fiskalnego kryterium konwergencji przy jednoczesnych koniecznych działaniach ograniczających skutki kryzysu.

"Zgodnie z przyjętym przez rząd harmonogramem, przy braku czynników ryzyka możliwe będzie zastąpienie złotego wspólną walutą europejską 1 stycznia 2012 r." - zapewnia Rada Ministrów i wyjaśnia przyczyny tak późnej publikacji dokumentu:

"Niepewność w gospodarce światowej oraz potrzeba spójności działań podejmowanych z innymi krajami Unii Europejskiej spowodowały opóźnienie terminu opracowania tego dokumentu" - czytamy w oświadczeniu.

Rządowy projekt zostanie przedyskutowany po Nowym Roku na posiedzeniach komisji w Sejmie i Senacie.

eq/bea

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane