• rozwiń

Rząd pomoże w spłacie kredytów mieszkaniowych?

Rząd pomoże w spłacie kredytów mieszkaniowych?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Pawlak: państwo może dać pożyczkę na wkład własny

Nawet 30 proc. wysokości raty - tyle może pomóc rząd w spłacie kredytów mieszkaniowych - zapowiedział w TVN CNBC Biznes wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jak dodał, państwo może także udzielać pożyczek na wkład własny do kredytów hipotecznych.

- Pomoc, np. w wysokości 30 proc. raty, może się okazać dla konsumenta wybawieniem, a równocześnie nie prowadzi do kłopotów banku i jest znacznie tańsza niż zasypanie całości tych kredytów, które w przypadku niewypłacalności klienta dla banku stanowią sporą stratę - wyjaśnił Pawlak.

Lepiej pomóc kredytobiorcy niż bankowi

Przypomniał, że podobne rozwiązania zastosowano w USA, gdzie klienci mają wielkie kłopoty ze spłatami rat kredytów. Minister przekonywał, że zdecydowanie lepiej będzie, gdy państwo pomoże kredytobiorcy niż bezpośrednio instytucjom finansowym.

Pożyczka na wkład własny

Waldemar Pawlak uważa, że rząd powinien też pożyczać kredytobiorcom wymagany przez banki wkład własny na zakup nowego mieszkania.

- Jeżeli klient uzyska 20 proc. wkładu na mieszkanie i uzyska to w formie pożyczki rządowej z odroczoną płatnością, to szybciej znajdzie bank, który sfinansuje te 80 proc. - przekonywał minister gospodarki. Jak wyjaśnił, w momencie kupowania mieszkania przychody podatkowe i "różne pozostałe pozytywne elementy" zwracają budżetowi te pieniądze. Zdaniem Pawlaka, rządowa pomoc "buduje rynek konsumenta" oraz wspiera utrzymanie dobrej koniunktury.

Obecnie trwają w tej sprawie konsultacje międzyresortowe. Pawlak poinformował, że rozmawia na ten temat m. in. z ministrami finansów i pracy.

mon/el

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane