• rozwiń

Rząd poddał się Unii. Przyjął limity CO2

Rząd poddał się Unii. Przyjął limity CO2
Foto: TVN24 Foto: Limit dymu zatwierdzony

208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie będą mogły do 2012 emitować polskie przedsiębiorstwa - wynika z przyjętego przez rząd planu rozdziału uprawnień do emisji CO2. Przez kilka lat Polska walczyła w Brukseli, aby było to prawie 80 mln ton więcej. W końcu nasi negocjatorzy przyznali rację UE.

Plan rozdziału uprawnień do emisji CO2, przygotowany w 2006 roku, został odrzucony przez Komisję Europejską w grudniu ub.r.

Zakładał on roczną emisję na poziomie 284,6 mln ton. Zdaniem Komisji przeszacowaliśmy wówczas plany produkcyjne naszych

przedsiębiorstw i dlatego wnioskowaliśmy o zbyt dużą - zdaniem KE - liczbę uprawnień. Jakiś czas temu Polska przyznała rację Brukseli.

Zgodnie z zatwierdzonym we wtorek planem, całkowita liczba uprawnień do emisji dwutlenku węgla w okresie 2008-2012 wynosi ponad 1 mld 42 mln ton.

Czas na przygotowanie

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, nowy plan uprawnień do emisji uwzględnia aktualną sytuację gospodarczą oraz realizuje zalecenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego dotyczące handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie. Dodano, że przy rozdziale uprawnień do emisji wzięto pod uwagę m.in. zobowiązania przyjęte przez Radę Europejską w marcu 2007 r. dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do roku 2020.

Zgodnie z postanowieniami unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, od 2013 roku polskie przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną część uprawnień do emisji CO2 będą musiały kupować na aukcjach.

Większość lepiej rozwiniętych członków UE będzie musiała kupować całość. Nasze firmy podzielą ich los dopiero w 2020 roku.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane