• rozwiń
  • WIG20 2337.86 +0.89%
  • WIG30 2690.31 +0.87%
  • WIG 60324.81 +0.79%
  • sWIG80 11682.81 +0.23%
  • mWIG40 4107.91 +0.81%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:31

Dostosuj

Rząd planuje okiełznać dług

Rząd planuje okiełznać dług
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Planują okiełznać dług

Plan konsolidacji finansów publicznych, który ma nie dopuścić do przekroczenia progu 55 proc. długu w relacji do PKB, zostanie opublikowany w ciągu 10-15 dni - powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Jak twierdzi wiceminister, przekroczenie w tym roku I progu ostrożnościowego, czyli 50 proc. i dojście do drugiej, 55 proc., choć bez jej przekroczenia, jest niebezpieczne, ale niestety - oczekiwane.

- Jest to obszar niebezpieczny, należy powstrzymać narastanie długu. Działania mające to na celu zostaną wymienione w planie konsolidacji i rozwoju - powiedział wiceminister Dominik Radziwiłł.

Plan ten, według wcześniejszych wypowiedzi, ma zawierać między innymi regułę wydatkową powstrzymującą wzrost wydatków ponad pewien zakładany poziom. - Narastanie długu będą powstrzymywać też zwiększone przychody z prywatyzacji - powiedział Radziwiłł.

Z deficytem tak źle nie będzie?

TVN CNBC Biznes twierdzi, że z polskim deficytem wcale nie musi być tak źle. Polska ma bowiem mniejsze potrzeby pożyczkowe niż wcześniej zakładano aż o 7 miliardów złotych. - To dobra informacja i myślę, że w ciągu roku będzie jeszcze co najmniej kilka takich dobrych wiadomości. Deficyt budżetowy zaplanowano pesymistycznie, a łatwo wyobrazić sobie, że w ciągu roku dowiemy się, że będzie on mniejszy. To będzie oznaczać, że i potrzeby pożyczkowe okażą się mniejsze - ocenia ekonomista CitiHandlowy, Piotr Kalisz.

Jeśli w dodatku zgodnie z prognozami będzie umacniał się złoty, to są szanse na jeszcze większe zmniejszenie potrzeb pożyczkowych i niższy deficyt.

ktu ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane