• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rząd odda 10 mld zł elektrowniom?

Rząd odda 
10 mld zł elektrowniom?
Foto: TVN24 Foto: NSA: akcyza za prąd pobierana niesprawnie

Rząd Donald Tuska nie ma szczęścia do pieniędzy. W ogniu krytyki łata budżet czym się da, a okazuje się, że czeka go kolejny spory wydatek. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która daje szansę elektrowniom na zwrot pobranej niezgodnie z prawem akcyzy.

Fiskus przez ponad trzy lata pobierał akcyzę od producentów energii, a nie od końcowych dostawców - czyli zakładów energetycznych, jak to nakazuje prawo unijne. Przepisy zmieniono dopiero niedawno. Wniosek do NSA złożył Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, który domaga się od skarbówki 15 mln zł. Potencjalne roszczenia wszystkich firm wraz z odsetkami sięgają nawet 10 mld zł.

Uchwała NSA otwiera teraz drogę do sądów wojewódzkich, które będą rozpatrywać indywidualnie podobne sprawy. Mogą zasądzić nakaz zwrotu tych pieniędzy producentom energii przez budżet.

Ministrerstwo Finansów jest jednak spokojne. - Wyrok mówi, że zwrot tej nadpłaty jest możliwy, a nie, że jest zasadny - mówi portalowi tvn24.pl Witold Lisicki z biura prasowego resortu. - Poza tym producenci przenieśli tę opłatę na odbiorców, podnosząc ceny energii - dodaje. Według niego, gdyby to budżet musiał oddawać pieniądze, to doszłoby do sytuacji, gdzie energia w ogóle nie byłaby opodatkowana. - A to także byłoby niezgodne z prawem - dodaje Lisicki.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane