• rozwiń

Rząd odblokuje prywatyzację

Rząd odblokuje prywatyzację
Foto: TVN35 Foto: Pod młotek może pójść BOŚ

Około 800 spółek obejmie rządowy program prywatyzacji, który Rada Ministrów ma przyjąć w przyszłym tygodniu. Minister Skarbu Aleksander Grad wyraził nadzieję, że proces prywatyzacji zakończy się jeszcze za tej kadencji rządu.

- Wolą rządu jest odblokowanie procesu prywatyzacji, tak by w ciągu tej kadencji zmierzać do jej zakończenia - oznajmił Grad, podkreślając, że proces ten ma być "zdecydowany i dynamiczny".

Wśród spółek, które obejmie prywatyzacja, minister wymienił m.in. LOT i BGŻ. On sam będzie wnioskować o kontynuowanie prywatyzacji PKO BP. Kolejnym bankiem, który mógłby ulec prywatyzacji, jest Bank Ochrony Środowiska. Chce tego resort środowiska.
- Rozmawiałem z ministrem środowiska. Wiem, że ministerstwo chce na nowo wystawić ten bank do prywatyzacji - mówił Grad.

Wolą rządu jest odblokowanie procesu prywatyzacji, tak by w ciągu tej kadencji zmierzać do jej zakończenia

Aleksander Grad, minister skarbu

SP rezygnuje z transportu, farmacji i mebli

Na otrzymanie akcji pracowniczych mogą liczyć zatrudnieni w PGNiG. Minister planuje także sprzedaż części akcji Grupy Lotos. Przedtem SP chce jednak zwiększyć swój udział w spółce. Planuje wnieść do niej akcje Petrobaltiku.
- Sprzedaż akcji Lotosu nastąpiłaby zaraz po wniesieniu Petrobaltiku. Chcemy utrzymać obecny udział w Lotosie - tłumaczył minister.

Sprzedaż akcji Lotosu nastąpiłaby zaraz po wniesieniu Petrobalitiku. Chcemy utrzymać obecny udział w Lotosie

Aleksander Grad, minister skarbu

Skarb Państwa chce także sprywatyzować sektor energetyczny i Wielką Syntezę Chemiczną. Dodatkowo państwo całkowicie chce się wycofać z branży turystycznej, farmacji, transportu i spedycji, a także przemysłu rolno-spożywczego i meblowego. SP chce się także pozbyć podmiotów branży wydawniczej i poligraficznej.

KGHM zostanie własnością państwa

Nie będzie natomiast prywatyzacji KGHM - wynika z zapowiedzi ministra. - Chcę, by nowy zarząd i rada nadzor

Chcę, by nowy zarząd i rada nadzorcza KGHM doprowadziły do uporządkowania grupy kapitałowej oraz przedstawiły spółki przeznaczone do prywatyzacji

Aleksander Grad, minister skarbu

cza KGHM doprowadziły do uporządkowania grupy kapitałowej oraz przedstawiły spółki przeznaczone do prywatyzacji - tłumaczył. Minister wymienił tu należącą do KGHM Telefonię Dialog.

Oprócz zmian w ustawie o prywatyzacji, które umożliwią m.in. licytację spółek, rząd planuje na przyszły tydzień zmiany w tzw. ustawie kominowej. Po ich wprowadzeniu o wysokości wynagrodzeń w spółkach SP będą decydować rady nadzorcze. Ponadto wynagrodzenia i zasady ich przyznawania mają być jawne; będą zależały m.in. od sytuacji finansowej spółki.

Podczas seminarium zorganizowanego przez Business Centre Club Grad podkreślił, że jest zwolennikiem prywatyzacji poprzez giełdę. - Jednak wiele spółek nie spełnia warunków, by mogły trafić na GPW. Dlatego lepszym rozwiązaniem byłaby ich sprzedaż inwestorowi branżowemu - mówił.

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane