• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Rząd obetnie płace urzędnikom

Rząd obetnie płace urzędnikom
Foto: TVN24 Foto: Brytyjski rząd zamraża płace budżetówki, a produkcja spada

Wielka Brytania przygotowuje się do największych cięć wydatków w sektorze budżetowym od czasów rządów Margaret Thatcher. Z zamrożeniem płac musi liczyć się 750 tysięcy najlepiej opłacanych pracowników budżetówki. Labourzyści podkreślają, że nie mają innego wyjścia i muszą zastosować drastyczne środki, by w ciągu 4 lat obniżyć rozdęty deficyt o połowę, zwłaszcza, że końca recesji nie widać.

Według propozycji rządu Gordona Browna, w najbliższym roku finansowym na wzrost płac nie mogliby liczyć między innymi sędziowie, zarządzający służbą zdrowia i lekarze rodzinni. Rząd chce też zabrać podwyżki wyższym rangą urzędnikom służby cywilnej. W tym celu musi ponownie negocjować podpisane już z nimi trzyletnie umowy. Związek zawodowy służby cywilnej wyraził rozczarowanie, że ciężar reform spocznie na urzędnikach państwowych.

Jednak tegoroczny deficyt w Wielkiej Brytanii ma sięgnąć 12 procent PKB, a kolejne dane o gospodarce są zatrważające. Wielka Brytania należy do państw najsilniej dotkniętych kryzysem.

Produkcja wciąż spada

Wbrew rynkowym prognozom, produkcja przemysłowa na Wyspach spadła w sierpniu najmocniej od stycznia tego roku. Wskaźnik osunął się o 11,2 procent rok do roku i o 2,5 procent miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się miesięcznego wzrostu o 0,2 procent.

Największe załamanie w sierpniu zanotował przemysł wydobywczy, gdzie spadek przekroczył 12 procent rok do roku i 7 procent miesiąc do miesiąca. To najgorszy wynik sektora od 12 miesięcy. W sektorze wytwórczym spadki wyniosły 11,3 procent rok do roku i 1,9 procent miesiąc do miesiąca.

Według brytyjskiego biura statystycznego fatalne dane wynikają z faktu, że wiele brytyjskich fabryk zostało w sierpniu zamkniętych. Duże spadki w ujęciu miesięcznym biorą się z kolei stąd, że w lipcu wiele fabryk zwiększyło produkcję przed planowanym sierpniowym przestojem.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane