• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gaz

Rząd o LNG: będzie można eksportować gaz ze Świnoujścia

Specustawa o LNG poprawiona. Umożliwi eksport gazu za granicę Odtwórz: Specustawa o LNG poprawiona. Umożliwi eksport gazu za granicę
Foto: www.polskielng.pl | Video: tvn24 Foto: Nowelizacja ustawa przyspieszy budowę gazociągów z terminalu LPG w Świnoujściu | Video: Specustawa o LNG poprawiona. Umożliwi eksport gazu za granicę

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy mający przyspieszyć korzystanie z LNG, czyli terminalu skroplonego gazu ziemnego, w Świnoujściu. Ułatwia ona budowę i modernizację gazociągów przesyłowych.

Najważniejsze zmiany, które wprowadza, to rozszerzenie katalogu inwestycji, które mogą być realizowane w szybszym trybie, czyli tzw. inwestycji towarzyszących.

Eksport do Czech

Nowelizacja daje możliwość szybkiej i sprawnej budowy sieci około 3,4 tys. km gazociągów, które zlokalizowane będą głównie w południowej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce

minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński

- Nowelizacja daje możliwość szybkiej i sprawnej budowy sieci około 3,4 tys. km gazociągów, które zlokalizowane będą głównie w południowej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Ich budowa pozwoli na zwiększenie możliwości wykorzystania gazu z terminalu LNG i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw wszystkim krajowym odbiorcom - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.

Rozszerzenie katalogu inwestycji objętych ustawą umożliwi również integrację krajowego systemu przesyłowego z systemami krajów ościennych, w szczególności połączeń na linii północ-południe i integrację połączeń w rejonie Morza Bałtyckiego. Inwestycje te, wraz z rozbudową terminalu LNG oraz krajową siecią przesyłową, będą tworzyć wspólny regionalny rynek gazu oraz umożliwią eksport ewentualnych nadwyżek surowca do Czech, Litwy i Słowacji.

- Zintegrowanie krajowego rynku gazu z rynkami naszych sąsiadów, w tym przede wszystkim krajów UE, przyczyni się do budowy konkurencyjnego rynku gazu w Polsce i zwiększy bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców końcowych - powiedział Włodzimierz Karpiński.

Gaz do regionów, lepiej dla całej gospodarki

Z szacunków wynika, że wejście w życie ustawy pozytywnie wpłynie na konkurencyjność polskiej gospodarki, poprawi sytuację na rynku pracy i ożywi koniunkturę gospodarczą. Będzie miała również pozytywne skutki finansowe dla sektora finansów publicznych.

Na podstawie obecnie obowiązującej ustawy terminalowej (ustawa o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu) budowany jest terminal LNG i grupa gazociągów w północno-zachodniej części Polski o łącznej długości około 940 km, obejmująca m.in.: gazociąg Świnoujście-Szczecin, gazociąg Szczecin-Gdańsk, gazociąg Szczecin-Lwówek, gazociąg Włocławek-Gdynia i gazociąg Rembelszczyzna-Gustorzyn.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane