• rozwiń
  • WIG20 2106.86 -0.06%
  • WIG30 2411.89 +0.07%
  • WIG 56158.33 +0.07%
  • sWIG80 11588.24 -0.03%
  • mWIG40 3766.62 +0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:26

Dostosuj

Rząd nie wierzy w "straszenie" Fitcha

Rząd nie wierzy w "straszenie" Fitcha
Foto: TVN24 Foto: Deficyt zmorą narodów. W tym Polski

- Raport Fitch Ratings, który przewiduje, że stan finansów publicznych w Polsce będzie się pogarszał, jest nieadekwatny do rzeczywistości europejskiej - oświadczył w TVN24 premier Donald Tusk. A szef jego doradców strategicznych Michał Boni w TVN CNBC dodawał: Fitch tylko straszy.

W poniedziałkowym komunikacie agencja Fitch Ratings podała, że stan finansów publicznych w Czechach, na Węgrzech i w Polsce będzie się dalej pogarszał ze względu na spowolnienie gospodarcze. W Polsce w 2010 roku dług publiczny ma osiągnąć poziom 56,3 proc. PKB, a istnieje też ryzyko, że Polska przyjmie euro po 2013.

- Zapoznałem się z raportem Fitch Ratings i muszę powiedzieć, że on jest o tyle nieadekwatny do rzeczywistości europejskiej, że gdybyśmy porównali relację długu publicznego do PKB w wielu innych krajach, szczególnie tych najbardziej rozwiniętych, to Polska nie jest w dramatycznej sytuacji - mówił szef rządu w "Poranku" w TVN24.

Dodał, że relacja długu publicznego do PKB w wielu państwach Europy, w tym Europy zachodniej, jest dużo bardziej niepokojąca niż w Polsce i "jakoś nie ma alarmujących raportów".

Na razie tylko pryzwatyzacja

Optymistą jest też Michał Boni kierujący zespołem doradców premiera.

- Moim zdaniem to jest takie szarżowanie strachem to, co Fitch teraz uprawia i nie ma to żadnego uzasadnienia. Ryzyka są, my nie ukrywamy, że te ryzyka są i dlatego mówimy: cel najistotniejszy to jest nie dopuścić do tego, żeby było 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB i dlatego mówimy prywatyzacja jest tak ważnym rozwiązaniem - ocenił Boni.

Zdaniem przedstawicieli rządu przeprowadzenie oszczędności "na drodze ustawowej jest praktycznie niemożliwe, bo nie ma tu wsparcia ze strony opozycji, czy prezydenta".

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane