• rozwiń

"Rząd nie jest od tego by oszczędzać"

"Rząd nie jest od tego by oszczędzać"
Foto: TVN24 Foto: Prof. Kołodko twierdzi, że rząd oszczędza, chociaż nie musi

Należy zwiększyć wydatki państwa, wykonać deficyt zaplanowany na ten rok, a nie go zmniejszać - powiedział prof. Grzegorz Kołodko w Poranku TVN24. Według niego rząd "myli cele ze środkami" a jego polityka gospodarcza jest nieskuteczna.

- Rząd nie powinien być rozrzutny, ale nie jest też od tego, by oszczędzać. Trzeba wykonać deficyt i sensownie wydać te pieniądze - mówił na naszej antenie prof. Kołodko, były minister finansów. Jeśli rząd przyjmując pierwotnie deficyt na pewnym poziomie się pomylił, "to niech się walnie w pierś albo puknie w czoło i przyzna do błędu".

Jednak według profesora, rząd się nie pomylił i przyjął prawidłowe proporcje dotyczące możliwego długu publicznego, a to, że deficyt na ten rok jest teraz zmniejszany wydaje się mu "piramidalnie nielogiczne" .

- Należałoby więc wydać te pieniądze, naoliwić gospodarkę pieniądzem nieinflacyjnym. Tym, który pobudzi wzrost, a nie nakręci inflację - mówił. - Powinniśmy wydać pieniądze na dofinansowanie rozwoju regionalnego, na ochronę środowiska, infrastrukturę, poszerzyć wąskie gardła transportu i dokapitalizować instytucje pośrednictwa finansowego.

Rząd myli cele ze środkami - powinien zrealizować deficyt. Nie chodzi o rozrzutność tylko rozsądne wydawanie pieniędzy, które można wydać

prof. Grzegorz Kołodko

Według profesora Kołodki, na to są pieniądze i ich wydanie nie spowoduje to ani naszego nadmiernego zadłużenia, ani nasilenia inflacji, ani utraty zaufania naszych zagranicznych partnerów. - Natomiast znakomicie ożywiłoby to koniunkturę gospodarczą - uważa. Jednak teraz czeka nas spowolnienie i prawdopodobnie wzrost bezrobocia, a odpowiedzialny jest za to nie kryzys światowy, tylko zła polityka rządu.

Podatki po staremu

- Obniżanie podatków jest błędem. Teraz pieniądze są potrzebne we wspólnej kasie. Nasza gospodarka teraz szczególnie potrzebuje zasilenia w pieniądz - twierdzi Grzegorz Kołodko. Tłumaczył, że zyski z niższych podatków są, ale tak naprawdę głównie pozorne. Bo chociaż konsumenci będą mieli więcej pieniędzy, to zasilą one import, a nie nasz lokalny rynek. - Rząd łata więc dziurę tam gdzie jej nie ma - dodaje Kołodko".

Z kolei w kwestii "pomostówek", prof. Kołodko popiera działania rządu i uważa, że zawetowanie przez prezydenta ustawy o wcześniejszych emeryturach było błędem.

- Jeśli chcemy poprawiać wspólną sytuacje finansową, to musimy podjąć radykalne kroki. Trzeba stawiać na aktywizacje zawodową, a nie sztuczne zmniejszanie bezrobocia - mówił profesor.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane