• rozwiń
  • WIG20 2235.88 -0.57%
  • WIG30 2533.52 -0.61%
  • WIG 58934.00 -0.35%
  • sWIG80 11587.61 -0.03%
  • mWIG40 3764.83 -0.41%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:11

Dostosuj

Rząd nakarmi nasze świnie GMO

Rząd nakarmi nasze świnie GMO
Foto: TVN24.pl Foto: Pasze GMO do 2012 r.?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o paszach, która odsuwa o ponad trzy lata termin wejścia w życie zakazu wytwarzania i stosowania pasz ze składników genetycznie modyfikowanych. Powód? Obecne przepisy kwestionowane są przez KE.

"Zakaz będzie obowiązywać od 1 stycznia 2012 r., a nie od 12 sierpnia 2008 r. Jednocześnie zaproponowano uchylenie z dniem 31 grudnia 2011 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu na terytorium Polski produktów GMO będących paszami genetycznie zmodyfikowanymi lub organizmami genetycznie zmodyfikowanymi przeznaczonymi na pasze" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

CIR podało, że zmiana ustawy jest konsekwencją kwestionowania przez Komisję Europejską zgodności obowiązujących dotychczas przepisów z prawem wspólnotowym. Jak uzasadnia, jest to konieczne, aby uniknąć pozwu przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W obawie o ceny

"Projekt nowelizacji ma zapobiec deficytowi pasz w Polsce, spowodowanemu niemożnością zamiany pasz genetycznie modyfikowanych na inne substytuty pochodzenia krajowego. Niedobór pasz skutkowałoby wzrostem kosztów produkcji i spadkiem konkurencyjności polskich producentów na rynku międzynarodowym. Pośrednim efektem utrzymania zakazu byłby także wzrost cen produktów pochodzenia zwierzęcego. Odroczenie zakazu umożliwi rozwój produkcji krajowych zamienników" - czytamy w rządowym komunikacie.

Hodowcy apelowali już w kwietniu

Już w kwietniu organizacje producentów drobiu, mięsa oraz pasz prosiły marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o pilne rozpatrzenie przez parlament noweli ustawy o paszach. List do marszałka podpisały cztery organizacje: Izba Zbożowo-Paszowa, Krajowa Rada Drobiarstwa, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Polski Związek Producentów Pasz.

Autorzy listu wyjaśnili, że w Polsce ponad 90 proc. pasz stosowanych przez producentów zawiera składniki modyfikowane genetycznie.

Jak podkreślają producenci, wejście w życie przepisów zakazujących stosowania pasz GMO spowoduje, że produkcja mięsa w naszym kraju będzie znacznie droższa. Polscy producenci staną przed groźbą upadłości, a do naszych sklepów trafi mięso z zagranicy – droższe od krajowego, choć pochodzące także od zwierząt karmionych paszą z dodatkiem GMO. Organizacje zwracały też uwagę, że ustawowy zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych jest sprzeczny z prawem unijnym.

Nowelizacja to za mało
Według autorów listu, projekt zmiany ustawy przygotowany przez resort rolnictwa, który przesuwa termin obowiązywania zakazu do końca grudnia 2011 r., nie jest rozwiązaniem satysfakcjonującym polskich producentów i dalej nie będzie zgodny z unijnym prawem, ale jest wynikiem kompromisu.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane