• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Rząd na razie nie uchyli drzwi do euro?

Rząd na razie nie uchyli drzwi do euro?
Foto: sxc.hu Foto: To nie najlepszy czas na euro?

Rząd coraz bardziej spuszcza z tonu, jeśli chodzi o szybkie wejście do strefy euro. - W obecnej sytuacji rynkowej wejście Polski do systemu ERM2 mogłoby być trudne - stwierdził Marek Rozkrut, dyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki w Ministerstwie Finansów.

- Jeśli chodzi o przystąpienie do mechanizmu EMR-2, obecne uwarunkowania mogą to utrudniać. Mogą utrudniać wyznaczenie parytetu. Istnieje też ryzyko zwiększonych wahań kursowych w tym mechanizmie - powiedział Rozkrut podczas seminarium na temat polskiej drogi do euro.

Data coraz bardziej ruchoma

Wypowiedź szefa departamentu polityki finansowej to nie pierwsza wypowiedź przedstawiciela rządu, która tonuje wcześniejsze gorące deklaracje o chęci jak najszybszego wejścia do strefy euro.

Minister finansów jacek Rostowski mówił niedawno w TVN24, że chociaż chciałby wprowadzić Polskę do systemu ERM2, czyli dwuletniego korytarza walutowego, tak aby wspólną walutę przyjąć 1 stycznia 2012 roku, to ta ostatnia data "jest celem, a nie dogmatem".

Polska chce wejść do ERM2 w pierwszej połowie roku, o ile sytuacja na rynkach finansowych się uspokoi. Ekonomiści mówią, że złoty, który od swego rekordowej siły z lata minionego roku stracił do euro 1/3, poddawany może być w ERM2 spekulacjom inwestorów liczących na to, że władze monetarne będą interweniować w jego obronie.


Mechanizm ERM2 to wymagany prawem europejskim "przedsionek euro". W czasie pobytu w tym korytarzu walutowym (inaczej zwanym też "walutowym wężem") kandydujące państwo musi m.in. utrzymywać swą walutę w przedziale +/- 15 procent od ustalonego kursu. Pilnowanie takiego kursu może wymagać kosztownych interwencji na rynku walutowym.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane