• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Rząd ma listę spółek pod kontrolą

Rząd ma listę spółek pod kontrolą
Foto: TVN24 Foto: TP S.A. nie chce być na liście spółek strategicznych

Rząd przyjął listę spółek strategicznych. Znalazły się na niej te firmy, które zajmują się transmisjami danych. Nad nimi państwo chce zachować kontrolę.

- Niektóre z nich, właściwie w jakimś sensie wszystkie, są bezpośrednio związane z kwestiami bezpieczeństwa państwa w zakresie, o którym w żadnym wypadku publicznie nie mogę mówić - powiedział premier Jarosław Kaczyński. Rząd podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko, że wśród nich w dalszym ciągu powinno zostać KGHM jako spółka, która ma znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

17 spółek strategicznych

Wykaz obejmuje 17 spółek działających w sektorach: elektroenergetycznym (BOT – Górnictwo i Energetyka SA, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, PSE – Operator SA), paliwowym (m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Grupa LOTOS SA, PKN ORLEN SA), górniczo-hutniczym (KGHM Polska Miedź SA), telekomunikacyjnym (m.in. Telekomunikacja Polska SA, POLKOMTEL SA) oraz transportowym (PKP – Polskie Linie Kolejowe SA) - podał CIR.

W odniesieniu do tych spółek Skarb Państwa posiada szczególne uprawnienia nadzorcze, m.in. prawo zgłaszania sprzeciwu wobec niektórych uchwał i czynności prawnych podejmowanych przez ich organy statutowe.

Telekomunikacja chce się wyłamać

Tymczasem Telekomunikacja Polska SA dąży do wykreślenia z listy spółek strategicznych. - Telekomunikacja Polska oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" wielokrotnie zwracały uwagę na brak podstaw prawnych do wpisania TP na listę spółek, w których Skarb Państwa ma specjalne uprawnienia - czytamy w komunikacie prasowym TP SA. Według spółki, "jest to nieuzasadnione odstępstwo od konstytucyjnej zasady swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz naruszenie prawa traktatowego UE dotyczącego swobody przepływu kapitału". TP nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada, że podejmie prawne kroki, by doprowadzić do wykreślenia firmy z listy spółek strategicznych.

Na konferencji po posiedzeniu rządu byla także mowa o wzroście wydatków w budżecie.

- Wzrost wydatków w przyszłorocznym budżecie wynosi 27 mld zł. Mimo to wymogi z programu konwergencji, czyli ograniczenie deficytu poniżej 3 proc. PKB w 2009 roku, zostaną spełnione - powiedział premier. Do końca tego tygodnia Ministerstwo Finansów ma sfinalizować prace nad projektem budżetu na przyszły rok. Rząd ma zająć się nim na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.
mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane