• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rząd ma czas na gaz

Rząd ma czas na gaz
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jeśli nie w tym, to w przyszłym

- Jeżeli w tym tygodniu nie uda nam się tej umowy sfinalizować, to możemy z początkiem roku przystąpić do kolejnych uściśleń - tak na dzień przed wznowieniem gazowych rozmów z Rosjanami mówi Maciej Kaliski z ministerstwa gospodarki. Dodaje, że takie porozumienia wymagają precyzji, a pośpiech przy ich zawieraniu jest niewskazany.

Wbrew oczekiwaniom 26 listopada w Warszawie nie zostało zawarte ostateczne porozumienie międzyrządowe w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Jego podpisanie jest potrzebne do zawarcia kontraktu między PGNiG i Gazpromem na dostawy ponad 10 mld m sześc. gazu rocznie do 2037 roku.

- Mamy nadzieję dogadać się w tygodniu po 5 grudnia - powiedziała wówczas wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, szefowa polskiego zespołu negocjacyjnego tłumacząc, że chodzi o "pewne szczegóły techniczne" między obiema spółkami.

Jest czas?

Kolejna tura rozmów ruszy w czwartek w Moskwie. Maciej Kaliski, dyrektor departamentu ropy i gazu ministerstwa gospodarki mówi jednak w TVN CNBC Biznes, że nie ma pewności, iż uda się osiągnąć ostateczny kompromis.

Według niego rozmowy mogą toczyć się także po nowym roku. - Pośpiech przy tego rodzaju umowach długoletnich jest niewskazany, musimy bardzo precyzyjnie swoje oczekiwania zawrzeć - powiedział Kaliski.

Premier Donald Tusk zapewniał w listopadzie, że nawet gdyby rozmowy się przeciągnęły, to magazyny są pełne i gazu na zimę nie zabraknie.

Co tkwi w szczegółach?

Wśród załatwionych dotychczas spraw wymienia się wielkość dostaw, okres obowiązywania porozumienia i zapis dotyczący okresu obowiązywania umowy tranzytowej, a także zasady funkcjonowania EuRoPol Gazu.

- Nie chcemy, by pewne szczegóły dotyczące funkcjonowania EuroPol Gazu, czy pewnych wzajemnych relacji pomiędzy Gazpromem a PGNiG miały swoje odzwierciedlenie w tekście umowy rządowej. Dotyczy to przede wszystkim zarządzania spółką EuroPolGaz i wzajemnych rozliczeń pomiędzy Gazpromem i EuroPol Gazem - powiedział Kaliski w TVN CNBC Biznes.

EuRoPol Gaz nadzoruje polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, który transportuje rosyjskie paliwo do Niemiec przez Polskę. PGNiG i Gazprom chcą z niej usunąć trzeciego, najmniejszego partnera - Gas Trading, w którym udziały ma Bartimpex Aleksandra Gudzowatego. Nieoficjalni mówi się, że PGNiG wciąż nie jest zadowolone z zarobku, jaki EuRoPol Gaz ma przynieść z tranzytu gazu na Zachód.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane