• rozwiń
  • WIG20 2152.77 +0.20%
  • WIG30 2437.19 +0.23%
  • WIG 56696.18 +0.09%
  • sWIG80 11450.88 -0.23%
  • mWIG40 3607.84 -0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:21

Dostosuj

Rząd łata dziurę budżetową. Zdrożeją papierosy i alkohol

Rząd łata dziurę budżetową. Zdrożeją papierosy i alkohol
Foto: sxc.hu Foto: Podatek na wyroby spirytusowe wzrośnie o 15 proc.

1 stycznia 2014 roku wejdzie w życie podwyżka akcyzy na papierosy i mocne alkohole. Wyższe ceny na produktach w sklepach zobaczymy jednak nieco później. Resort finansów szacuje, że papierosy mogą podrożeć o ok. 1 zł na paczce, a półlitrowa butelka wódki o ok. 1-1,50 zł. Zmiana ma dać budżetowi dodatkowo ok. 780 mln zł.

Podwyżkę akcyzy zaplanowano w tzw. ustawie okołobudżetowej na 2014 rok. Przewiduje ona 15-procentowy wzrost podatku na wyroby spirytusowe. Zdaniem resortu finansów zmiana stawki może skutkować podwyżką ceny butelki wódki o 1-1,50 zł, niemniej o ostatecznej skali podwyżki zadecydują producenci.

Resort: banderole zostają

Biuro prasowe MF wyjaśniło, że wzrost stawki akcyzy na wyroby spirytusowe nie wiąże się ze zmianą obowiązującego wzoru znaku akcyzy, czyli banderoli naklejanej na butelki. Ponadto przepisy nie określają ustawowego terminu, do kiedy wyroby spirytusowe oznaczone znakami akcyzy muszą być sprzedane. Oznacza to, że alkohol z wyższą akcyzą możemy zobaczyć na półkach sklepowych dopiero wtedy, gdy sprzedane zostaną trunki wyprodukowane i opodatkowane stawką obowiązującą do końca 2013 roku.

Ministerstwo wskazało, że stawka akcyzy na alkohol etylowy nie była w Polsce zmieniana od 1 stycznia 2009 r., kiedy to podniesiono ją o 9 proc. Tymczasem inflacja od tamtej pory wyniosła prawie 15 proc. co, - zdaniem MF - oznacza spadek realnego obciążenia podatkowego napojów spirytusowych w ciągu tego okresu. "Wielkość proponowanej w ustawie okołobudżetowej podwyżki (...) jest zatem równa realnemu spadkowi obciążeń" - zaznaczono. Zmiana ma dać budżetowi ok. 780 mln zł dodatkowo.

Według MF argumentem za podwyższeniem akcyzy na alkohol jest także realizacja ciążących na administracji państwowej działań zmierzających m.in. do wychowania w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Rosnące ceny wpływają bowiem na zachowania konsumentów - mogą zachęcić do ograniczenia spożycia lub całkowitej rezygnacji z zakupu alkoholu.

Unijna troska o zdrowie palaczy

Podobny mechanizm dotyczy także wyrobów tytoniowych, choć w tym przypadku jako główny powód podwyżki wskazywano wymogi unijne. Zgodnie z regulacjami UE do 2018 roku akcyza na wyroby tytoniowe ma wynieść docelowo 60 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji, nie mniej niż 90 euro na 1000 sztuk.

Ustawa okołobudżetowa przewiduje, że 1 stycznia 2014 roku akcyza na wyroby tytoniowe wzrośnie o 5 proc., co może przynieść budżetowi ok. 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku. "Podwyżki te (...) są również ukierunkowane na ograniczanie dostępności do wyrobów tytoniowych, a tym samym ich konsumpcji jako sposobu realizacji celów zdrowotnych" - poinformowało MF.

Biuro prasowe MF wyjaśniło, że do końca lutego mogą być sprzedawane papierosy ze starymi znakami akcyzy i opodatkowane stawką obowiązującą do końca 2013 roku. Najpóźniej 1 marca 2014 roku w sklepach i kioskach muszą znaleźć się papierosy z nowymi banderolami i opodatkowane wyższą akcyzą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane