• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rząd kręci bicz na szkoły jazdy

Rząd kręci bicz na szkoły jazdy
Foto: TVN24 Foto: Będzie ranking szkół jazdy

Rząd zabiera się za ośrodki szkolenia kierowców. Chce stworzenia specjalnego rankingu szkół jazdy, który uwzględniałby informacje o zdawalności na prawo jazdy, kolizjach czy wykroczeniach byłych kursantów - pisze "Rzeczpospolita".

Jak pisze "Rz", w ponad 70 proc. ośrodków sprawdzanych przez Najwyższą Izbę Kontroli stwierdzono nieprawidłowości; egzamin praktyczny za pierwszym razem zdaje niewiele ponad 32 proc. kandydatów, a 31 proc. zdających negatywnie ocenia przebieg egzaminu. Zdaniem rządu świadczy to o niskiej jakości usług świadczonych przez ośrodki szkolenia kierowców.

Dlatego teraz szkoły, które będą źle uczyć, nie tylko mają być częściej kontrolowane i zamykane przez starostów, ale i tracić klientów niezainteresowanych nauką na niskim poziomie - pisze "Rz".

Zmierzą poziom

Jak mierzony będzie ten poziom? Rząd planuje rozbudować informacje zawarte w Centralnej Ewidencji Kierowców o dane informujące, jak kandydat po zdanym egzaminie radzi sobie na drodze: czy miał wypadki, kolizje (jeśli tak, to jakie) i jakie wykroczenia popełnia.

W efekcie powstać ma lista rankingowa ośrodków szkolenia. Kiepska opinia o danym ośrodku sprawi, że będzie miał mniej chętnych do nauki jazdy. A to spowoduje, że przedsiębiorca albo podniesie jakość szkolenia, albo zniknie - pisze "Rz".

Negatywnie propozycję oceniają szkoły nauki jazdy. Zdaniem ich przedstawicieli poziom nauczania wcale nie jest niski, a na zachowanie kierowcy na drodze wpływ ma wiele czynników - pisze "Rz".

Projekt ustawy o kierujących pojazdami, która ma wprowadzić ranking, czeka już na pierwsze czytanie w Sejmie.

bgr//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane