• rozwiń

Rząd już wie, komu spłaci kredyt

Rząd już wie, komu spłaci kredyt
Foto: TVN24 Foto: Rząd ulży bezrobotnym kredytobiorcom

Jeśli masz kredyt hipoteczny i straciłeś pracę w kwietniu ubiegłego roku albo później, rząd przez rok będzie spłacał za ciebie raty, maksymalnie 1,2 tys. zł miesięcznie - wynika z projektu ustawy, który Centrum Legislacyjne Rządu przesłało do ministerstwa pracy.

Słowo staje się ciałem. A dokładniej ustawą. Rząd zapowiedział pomoc bezrobotnym w spłacie kredytu pod koniec lutego. Od tego czasu trwały dyskusje komu i na jakich zasadach będzie ona udzielana. Teraz już wiadomo. Prawie.

- Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego dostaną osoby, które straciły pracę od drugiego kwartału 2008 roku. Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy i został przekazany ministrowi pracy, który w najbliższych dniach powinien rozesłać go do uzgodnień międzyresortowych - poinformował szef Centrum Legislacyjnego Rządu Maciej Berek. Dodał, że mogą one trwać nawet kilka tygodni. Potem trafią do uzgodnień z partnerami społecznymi.

Komu rata?

Według obecnego kształtu projektu, aby otrzymać pomoc, wystarczające będzie, że pracę straci jeden z małżonków, którzy wspólnie wzięli kredyt na mieszkanie. Dostaną ją ci, którzy stracili pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, zwolnieni indywidualnie lub grupowo.

Rząd przez rok będzie spłacał ratę kredytu, nie wyższą niż 1,2 tys. zł, osobom, które nie z własnej winy straciły pracę przed kwietniem 2008 roku. Pieniądze trzeba będzie w ciągu ośmiu lat.

ustawa o kredytach

Pomoc będzie przysługiwała najdłużej przez rok, ale jeżeli ktoś znajdzie pracę wcześniej, to dostanie ją jeszcze przez miesiąc po zatrudnieniu. Pomoc będzie musiała zostać zwrócona w ciągu 8 lat, bez żadnych dodatkowych opłat.
- Zapisanym w projekcie warunkiem uzyskania pomocy jest to, by dana osoba, zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, kupiła na kredyt swoje pierwsze mieszkanie i faktycznie w nim mieszkała - wyjaśnił Berek. Zastrzegł przy tym, że ostateczna kwota maksymalnej miesięcznej pomocy nie jest jeszcze przesądzona. Na razie w projekcie zapisano, że będzie to 1,2 tys. zł.

Pieniądze będą pochodziły z Funduszu Pracy, ale wypłacać będzie ją Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze będą trafiać bezpośrednio do banków, w których zaciągnęły kredyty osoby uzyskujące pomoc.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane