• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Rząd gra na walutach

Rząd gra na walutach
Foto: TVN24 Foto: Resort Jacka Rostowskiego wymienia waluty na złote

Ministerstwo Finansów zawarło w grudniu kilka transakcji na rynku walutowym - poinformował przedstawiciel resortu. Analitycy nie są zaskoczeni. Ich zdaniem ministerstwo wzięło pod uwagę sytuację na rynku, przez co zapewni sobie zysk.

- W grudniu zawarliśmy pierwsze transakcje na rynku FX swapów (swapów walutowych) wykorzystując część posiadanych walut do okresowej ich zamiany na złote – powiedział Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego Ministerstwa Finansów. - Transakcje te planujemy kontynuować również w 2010 roku – dodał.

Ile środków resort wymienił – nie wiadomo. Jeszcze na koniec listopada MF dysponowało 5,78 mld euro rezerw walutowych (około 24 mld zł). Oprócz tego, na lokacie złotowej rząd odłożył niemal 12 mld zł.

Sprzedać, póki w cenie

FX swap to transakcja polegająca na umówieniu się w przyszłości z kontrahentem na wymianę walut po z góry ustalonym kursie. A ten w przypadku złotego się ostatnio umacnia, przez co "trzymanie" walut jest coraz mniej opłacalne.

- Ministerstwo wymieniając w ten sposób środki liczy się zapewne z umocnieniem złotego i zapewniło sobie płatność po korzystnym z własnego punktu widzenia kursie - mówi "Rzeczpospolitej" Łukasz Wojtkowiak, analityk Banku Millennium. - Z drugiej strony swap nie wpływa na bieżącą wycenę złotego, przez co resort unika podejrzeń o umyśle doprowadzenie do umocnienia złotego celem obniżenia długu publicznego, co mogłoby spotkać się z negatywną oceną inwestorów i zwiększyłoby wątpliwości dotyczące kondycji finansów państwa – dodaje.

Mniej pożyczymy

Tymczasem z powodu lepszej sprzedaży bonów skarbowych pod koniec zeszłego roku, potrzeby pożyczkowe rządu na ten rok zmniejszyły się i wyniosą nie 204 a 197 mld zł.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane