• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rząd forsuje pożyczkę dla ZUS. "To psucie systemu"

Rząd forsuje pożyczkę dla ZUS. "To psucie systemu"
Foto: TVN24 Foto: Przyszłe emerytury ratują obecne

- Fundusz Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł zaciągać w budżecie państwa oraz w Funduszu Rezerwy Demograficznej pożyczki, które zapewnią płynność wypłat rent i emerytur - zakłada pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy krytykują pracodawcy, którzy twierdzą, że to zła droga.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy, jeżeli FUS brakuje pieniędzy, może zaciągać pożyczki jedynie w bankach komercyjnych. I robi to od połowy listopada. Nie ma bowiem możliwości uzyskania kredytu z budżetu państwa, takiej jak np. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Projekt rządowy przewiduje, że w przypadku pojawienia się trudności finansowych, FUS będzie mógł dostać z budżetu nieoprocentowaną pożyczkę. Musi być ona jednak wykorzystana wyłącznie na wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych oraz zasiłków gwarantowanych przez państwo. Rząd zaproponował również, by FUS mógł zaciągać nieoprocentowane kredyty z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pożyczka miałaby na celu poprawę płynności finansowej FUS i została zwrócona do FRD najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania.

FRD - Fundusz Rozmywania Długu?

To kolejny przykład psucia systemu, który miał zapewnić w przyszłości Polakom pieniądze na godną starość. Pieniądze z FRD powinny być źródłem wsparcia FUS wyłącznie w wypadku problemów demograficznych

janczewska o fus

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich proponowane przez rząd zmiany ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych są szkodliwe, a ich celem jest "łatanie dziury w budżecie FUS nieprocentowaną pożyczką m.in. z FRD".
- To kolejny przykład psucia systemu, który miał zapewnić w przyszłości Polakom pieniądze na godną starość. Pieniądze z FRD powinny być źródłem wsparcia FUS wyłącznie w wypadku problemów demograficznych - powiedziała ekspertka KPP ds. społeczno-gospodarczych Magdalena Janczewska. Zaznaczyła, że z przepisów jednoznacznie wynika, iż FUS może pożyczać pieniądze tylko od instytucji działających na zasadach wolnorynkowych, albo dostawać dotacje od państwa. - Inne metody wspierania FUS to rozmywanie prawa - oceniła.

A to nie pierwszy raz kiedy rząd chce sięgać po pieniądze z FRD. Jakiś czas temu pod falę krytyki wywoła pomysł łatania budżetu tymi środkami.

Pożyczka ekspresowa

Janczewska podkreśliła też, że kolejny raz tak ważna nowelizacja ustawy nie trafiła do konsultacji w Komisji Trójstronnej. Rząd wydaje się "przepchnąć" nowelizację najszybciej, jak się da. We wtorek odbyło się pierwsze czytanie projektu w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie przyjęli go bez poprawek i skierowali do drugiego czytania, planowanego na środowe posiedzenie Sejmu.

- Być może chodziło o pominięcie Komisji, bo jest bardzo wątpliwe, by poparła ona pomysł zabrania pieniędzy z FRD, choćby na jakiś czas - próbuje to tłumaczyć ekspert Forum Związków Zawodowych Krzysztof Małecki, również przeciwnik zmian. Jego zdaniem nowe przepisy są sprzeczne z zasadami działania FRD, który ma gromadzić pieniądze na wypadek niekorzystnej relacji między liczbą pracujących a liczbą emerytów. - Tymczasem próbuje się zabrać pieniądze z FRD, żeby ukryć deficyt finansowy FUS - powiedział Małecki.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane