• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rząd droższą cegłą wesprze tanie mieszkanie?

Rząd droższą cegłą wesprze tanie mieszkanie?
Foto: TVN24 Foto: Koniec ze zwrotem VAT na materiały budowlane?

- Prawdopodobnie od stycznia nie będzie już można ubiegać się o zwrot części VAT na materiały budowlane - podaje "Rzeczpospolita". Ministerstwo infrastruktury chce, żeby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wsparły budownictwo socjalne.

Obecnie różnicę pomiędzy stawką 7 proc. obowiązującą przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, a stawką 22 proc. wprowadzoną w 2004 roku na materiały budowlane można odzyskać po złożeniu odpowiedniego wniosku w urzędzie skarbowym.

Urząd zwraca dokładnie różnicę pomiędzy tymi stawkami podatku po przeanalizowaniu wszystkich faktur dołączonych do wniosku. Ma na to dwa miesiące.

Za cegłę jak za zboże

Nowy pomysł resortu infrastruktury zakłada koniec zwrotu. - W ciągu roku z kasy państwa ok. miliarda złotych jest oddawanych podatnikom, którzy kupili materiały budowlane - mówi w rozmowie z "Rz" Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury. - Zaproponowaliśmy, aby te pieniądze zostały przekierowane na wsparcie budownictwa socjalnego. Tam są bardziej potrzebne - dodaje.

Zdaniem Mieczysława Bąka, zastępcy sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej, przyjęcie proponowanych rozwiązań spowoduje rezygnację wielu osób z budowy własnego domu, a dla tych, którzy już rozpoczęli inwestycję, oznacza wydłużenie okresu budowy ze względu na brak środków.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane